Pradėjai “siuntinėti CV” į darbus, bet vis negauni atsakymo. Gauti pirmą darbą tikrai sudėtinga, dar neturi patirties, nežinai ko tiksliai iš tavęs nori, o skelbimai net pačiom junioriškiausiom pozicijom atrodo lyg jie norėtų kažkokio antžmogio, mokančio daug daugiau nei tu.

Todėl labai svarbu tinkamai pasiruošti ir įdėti visą širdį į darbo aplikaciją (CV nusiuntimą). Turiu jausmą, kad dauguma mūsų neįvertinam koks svarbus yra motyvacinis laiškas (cover letter).

# Šventa darbo paraiškų trijulė

Programuotojo darbas šiek tiek panašus į kūrybinį. Bent jau iš to, kad siųsti vien CV ir laiško nepakanka, dar reiktų pridėti kažkokios formos portfolio su darbų/kodo pavyzdžiais.

CV yra sausa informacija. Permeti akim ir žinai ar iš vis verta su ta aplikacija prasidėti. Filtras.

Portfolio yra vizualinė informacija ir šioks toks įrodymas, kad moki tai, ką prisižadi mokąs. Kitas filtras leidžiantis suvokti tavo lygį.

Motyvacinis laiškas yra būdas sujungti CV su Portfolio ir pademonstruoti kodėl verta tave pakviesti pokalbiui. Tavo slaptas ginklas prieš krūvą kitų CV+Portfolio, būdas parodyti kuo tu geresnė, kaip CV surašyti dalykai padės naujam darbe ir ką išmokai darydama portfolio esančius daiktus.

# Siunti tą patį laišką visiems?

Bijau, kad šitai gali būti priežastis. Nebent gerokai lenktum kitus pretendentus savo sugebėjimais, tavo laiškas tikrai daug lemia.

Tik pagalvok. Į vieną junioro vietą atsiųsta 100 paraiškų. Iš jų tikriausia 80 galima išmesti iškart. Tiesiog jie dar nepasiruošę. Iš dvidešimties likusių, visi daugmaž vienodi. Kaip lengviausia atskirti dėmesio vertą kandidatę?

Kitados applyinau į hipsterišką funky staruperišką kompaniją. Skelbime buvo parašyta nesiųsti nei portfolio, nei cv, tik laišką.

Cool. Parašiau dėjau smagų laišką. Per interviu sakė, kad jau realiai buvo praintervinę ir išsirinkę žmogų, bet gavę mano laišką sugalvojo, kad reikia duoti galimybę.

Gaila, bet, visiškai failinau tech dalį ir likau kur buvęs. Už tai, čia yra puikus įrodymas, kad geras laiškas tave pametės į kandidatų eilutės pradžią.

# Pasakok savo istoriją

Kodėl sugalvojai, kad nori programuoti? Ką išmokai darydamas vieną ar kitą portfelyje esantį daiktą? Kodėl nori dirbti pas juos? Kodėl būsi jiems naudingas? Kaip tavo išmokti dalykai padės būsimam darbdaviui pasiekt jų tikslus? Ir taip toliau…

Žinau, cover letter’is geriau trumpas ir aiškus. Tai nereiškia, kad pustuštis ir nieko naudingo nepasakantis. Kiekvienas sakinys turi turėti svorį ir svarbą. Kitus tiesiog išmeti. Palieki tik tai, kas parodo tavo motyvaciją. Suvokimas ir sugebėjimas parodyti kodėl tinki tai vietai yra svarbi motyvacijos dalis.

# Atsakyk į darbo skelbimo reikalavimus

Lyg užtrauktukas, tavo sugebėjimai turėtų susijungti su reikalavimais. Pats dažniausia reikalavimų sąrašą naudoju lyg planą.

Reikia WordPress patirties? Freelancindamas padariau tą, aną ir trečia websaitus. Visi jie yra valdomi WordPress turino valdymo sistema. Git? Savo darbus dedu į Githubą. Linux patirties? Ketvirtas saitas pahostintas DigitalOcean’e, turiu patirties valdant Ubuntu serverį.

Pavyzdžiai gal ir nėra patys geriausi, bet idėja aiški. Darbdavys gali pamatyti dalykus tavo CV pats, tačiau mes tiesiog padedam juos pabrėždami laiške. Parodom kaip konkreti patirtis daro mus tinkamu kandidatu.

Labai dažnai neturėsi reikiamos patirties. Nemanau, kad reiktų tas dalis tiesiog praleisti. Geriau paminėti, kad tai, ko nemoki tau yra įdomu ir ketini tuos dalykus išmokti (arba jau mokaisi).

Gal tiesiog neturėjai progos susidurti su kai kuriais dalykais, bet kiti sugebėjimai yra labai panašūs ir padės greičiau perprasti dar nežinomus reikalus?

Įsivaizduok kaip nustebintum jei laiške parašei, kad norėtum kažką išmokti, o į darbo interviu ateini jau šį tą pramokęs? Būtum kaip žvaigždutę prarijęs Mario (god mode).

# Parodyk, kad domėjaisi būsimu darbdaviu

Jau pasakoji istoriją apie tai kaip tinki tam darbui. Kaip planą naudoji skelbimo reikalavimus. Bonus taškai už papildomas sąsajas su būsimu darbdaviu.

Pamatei, kad didžiausias jų klientas yra dviračių parduotuvė? Kodėl nepaminėjus, kad esi užkietėjęs dviratininkas. Būstinė Berlyne? Šiek tiek moki Vokiškai? Common sense, bet gali būti tas nedidelis skirtumas pagerinsiantis tavo galimybes.

Tinka bet koks faktas, parodantis, kad gerai tiksi į komandą, žinai ko jiems reikia, būsi naudingas. Yra rizika pasirodyti keistai, persūdyti. Manau vis tiek tai parodo tavo motyvaciją. Nežinau kaip gerai išversti žodžius eager ir keen, jie čia labai tinka (arba eagerness ir keenness).

# Leisk būsimam darbdaviui tave pažinti

Galiausia, motyvacinis laiškas, tėra priemonė tave pažinti. Noriu matyti, kad tu nori su manim dirbti, kad suvoki kaip būsi naudingas komandai ir už ką gausi atlyginimą. Noriu matyti, kad gerai sutarsi su kolegom. Maždaug tiek.

CV ir portoflio yra tie dalykai kurių lengvai ir greitai nepakeisi. Su laišku visai kitaip. Gali įdėti laiko ir širdies parašyti gerą laišką, taip keleriopai padidindama tikimybę būti pakviestai interviu.

***

Nesu didelis motyvacinių laiškų rašytojas. Čia dalinuosi tik įžvalgomis apie turinį. Dėl techninių laiško dalykų geriau dar paskaityk šitą gerą postą apie tai kaip juos rašyti.