Vos tik pajutęs, kad sugebi kažką kodinti, gali pradėti ieškotis pirmo darbo. Dirbdamas prie tikrų projektų ir su patyrusiais kolegomis, mokysies daug greičiau nei tai darytum vienas ar freelancindamas.

Esu tikėtojas, kad darbą visi turėtume gauti "avansu". Tokį, kuriam nesi pilnai kvalifikuotas ir kurį pilnai išmoksi dirbdamas. Pasidalinsiu savo patirtimi kaip gauti tokį darbą.

# TL;DR

- Ištirti rinką
- Rasti skillsus on demand
- Pademonstruoti, kad turi tuos skillsus (arba juos įgyti)
- Pateikti darbdaviui save iš geriausios pusės (sell yourself)
- Kuo geriau atlikti bandomąją užduotį
- Jei nepavyksta gauti darbo, kartok ankstesnius žingsnius
- Pirmus 3 mėnesius naujame darbe dirbk už tris

# Darbo rinkos tyrimas

Darbo ieškojimas labai panašus procesas į tai ką daro marketingistai ir pardavėjai. Pirmiausia išsiaiškinam paklausą ir kaip mes galėtume ją užpildyti.

Tarkim esi pramokęs HTML/CSS, moki su PHP paimti eilutę iš MySQL, žodžiu turi pagrindus. Tiek nepakanka, kad iškart galėtum suteikti darbdaviui naudą. Tiek mokėjau gaudamas pirmą savo darbą.

Darbų portale peržiūriu darbų, į kuriuos galėčiau pretenduoti, reikalavimus.

Pirmas tikęs skelbimas: (teksto neredagavau)

CSS / HTML programuotojas
Reikalavimai
Būtina:

  • CSS / HTML gaminimo patirtis
  • Anglų kalbos žinios

    Privalumai:
  • Javascript framework'ų žinios (Angular, Backbone, Ember, React, Node);
  • Komandinio darbo patirtis;
  • Photoshop / Sketch patirtis
  • Rusų kalbos žinios

Antras:

Jaunesnysis Web Programuotojas
Reikalavimai

  • Geros PHP, MySQL, HTML, CSS programavimo žinios;
  • Darbo patirtis Wordpress turinio valdymo sistema;
  • JavaScript ir JQuery programavimo patirtis (privalumas);
  • Darbo patirtis nuo 1 metų;
  • Anglų kalbos mokėjimas nėra būtinas, bet pageidautinas.

Trečias:

Web programuotojas (-a)
Reikalavimai

  • Php html, css, javascript (jquery) My SQL žinios;
  • Privalumas būtų jeigu išmanytų šias sistemas: wordpress, opencart arba kitos Open Source sistemos

Skelbimų yra gerokai daugiau, paėmiau tris pirmus pasitaikiusius.

# Skelbimų analizė

Valio! Visi nori, kad mokėtum HTML,CSS ir jQuery. Programavimas su PHP ir MySQL taip pat populiarūs.

Iš praktinės pusės, entry levelio dizainų karptytojo (aka PSD to HTML) arba PHP koderio darbas reikalauja, kad galėtum savarankiškai sukodinti nesudėtingą internetinį puslapį, panaudoti jQuery pluginą slaideriui (ar panašiam fejervekrui) ir galiausia pajungti turinio valdymo sistemą (dažnai WordPress ar Drupal).

Išsiaiškinom ką minimaliai reikia mokėti. Kitas žingsnis pademonstruoti savo sugebėjimus.

# Programuotojo CV

Norėjau gauti pirmą programuotojo darbą, bet mano cv nebuvo IT bakalauro, o patirtis buvo visiškai nesusijusi. Reikėjo įrodyti, kad sugebu daryti tai, kam būsiu samdomas.

Kaip geriausia pademonstruoti, kad moki HTML ir CSS, responsive ir Bootstrapą? Aišku, kad sukodinti tikrą, veikiantį saitą.

Pagūglini Free PSD designs, sukodini (iki galo ir idealiai), pahostini. Procesą pakartoji keletą kartų. Idealu jei sukodintum, kad saitas butų valdomas per CMS'ą, pvz. WordPress'ą.

Va tau ir CV, Portfolio, naudinga praktika ir įrodymas, kad moki karpyti dizainus / kodinti.

Papildomi taškai už kodo sumetimą į GitHub'ą ir portfolio saito pakūrimą kur demonstruotum ką jau padaręs.

# Pateikti darbdaviui save iš geriausios pusės

Jau turi portfolio, parodantį, kad kažką sugebi. Dabar gali pradėti "siuntinėti CV".

Nuoširdžiai manau, kad beveik neįmanoma darbo gauti tiesiog siuntinėjant CV ir neinvestuojant laiko į paraiškas. Neturint patirties realios kodinimo patirties, teks pasistengti.

Siunti ne CV, o motyvacinį laišką. Išdėstai kodėl nori pas juos dirbti, kodėl esi tinkamas kandidatas, kodėl turėtų pasamdyti būtent tave, ką jau esi nuveikęs, kad taptum samdytinas ir jiems tinkamas. Kuo daugiau išsiaiškinsi apie įmonę ir joje dirbančius žmonės, tuo taikliau galėsi pozicionuoti save kaip jiems tinkamą darbuotoją.

Skaitydamas laišką darbdavys turėtų suvokti ar pritapsi komandoje, pajusti trykštantį norą mokytis ir dirbti. Rašyk taip kaip kalbi. Jei sunku rašyti, gali įrašyti kaip kalbi ir paskui šitai perrašyti. Darbiniesi į funky agentūrą ar startupą? Papasakok viską webcamui ir nusiųsk youtubo linką.

# Dar šiek tiek apie motyvaciją

Pirmam darbui gauti, motyvacija yra svarbiausias veiksnys. Laiške ir darbo pokalbyje, tai bus tavo sunkioji artilerija. Jei bus 3 trys panašių sugebėjimų kandidatai, darbdavys rinksis įdėjusį daugiausia pastangų.

# Darbo interviu ir bandomoji užduotis

Sunkiausia dalis jau pereita. Pakvietimas į pokalbį, geras indikatorius, kad tavo atlikti darbai, portfolio ir laiškas yra pakankamai geri. Jau įtikinai potencialų darbdavį, kad verta pradėti su tavim kalbėtis.

Atsinešk motyvaciją iš laiško, papasakok kodėl tau patinka kodinti, būk draugiškas, būk savimi. Jie tiesiog nori pažiūrėti ar tu tas pats žmogus kuris rašė laišką ir ar būsi draugiškas kolega.

Tau tikriausia duos užduotį. Atlik ją geriausiai kaip tik sugebi ir kuo greičiau. Būtinai viską ištestuok, pažiūrėk ar nepalikai klaidų, atlik visas bonus užduotis. Iš tikro visa tai yra common sense, tiesiog toliau spinduliuoji savo motyvaciją.

# Pirmi trys mėnesiai

Darbą jau gavai, dabar auksinis laikas, kai gali mokytis dalykus. Beveik garantuoju, kad per pirmus tris mėnesius išmoksi daugiau nei per visą savarankiško mokymosi laiką.

Stenkis daryti kuo daugiau. Klausk kolegų. Skaityk ir gilinkis į jų kodą. Klausk kodėl atliko dalykus būtent šitaip, o ne kitaip. Labiau patyrę kolegos yra tavo progreso variklis. Mažiau kalbėk, daugiau klausyk.

Praėjus pirminiam mokymuisi, galėsi spręsti ką toliau nori mokytis ir kur tobulėti. Čia jau kita tema, kitam kartui.

# Kur dėtis jei vis tiek nepavyksta gauti darbo

Tikrai nori gauti darbą, turi portfolio, pademonstruoji motyvaciją, bet nepakviečia į pokalbį? Panašu, kad teks tobulinti portfolio arba pagerinti rašymo įgūdžius.

Jei pakviečia interviu, bet negauni darbo, gal prastai arba per lėtai atlieki užduotį? Gal taikai į darbą, iki kurio tau dar per daug mokytis. Galbūt taip stipriai nori dirbti, kad tave pakviečia į pokalbį, kurio metu paiškėja, kad dar nemoki to ko reikia.

Visada gali būti, kad atsiranda tinkamesnis kandidatas. Tiesiog stenkis ir kartok žingsnius. Koderių, net beveik be patirties, vis tiek reikia.

Aš dėl pirmo darbo išvažiavau dirbti į kitą miestą, sutikau iš pradžių gauti mažesnį atlyginimą, nei gaudavau iki tol, o pradėjęs dirbti mokiausi kaip nuprotėjęs.

Labai norėdamas, tikrai gausi pirmą darbą. Nuo jo prasidės snowball efektas. Dirbdamas turėsi progą tobulėti daug sparčiau nei tai darytum pats vienas.

Gerų minčių apie darbo radimą ir neradimą gali paklausyti Povilo Korop podkaste: Programuotojai neranda darbo, o darbaviai programuotojų.