Medžiojant pirmą programavimo darbą, svarbūs visi informacijos apie save pateikimo būdai. Gyvenimo aprašymas (CV, curriculum vitae, resume) yra vienas iš standartinių darbo aplikacijos sudedamųjų dalių. Pakalbam kaip tinkamai susidėlioti ir parašyti savo CV skirtą pirmam programuotojo darbui.

# Kodėl CV yra svarbus ir jį reikia turėti

Turbūt esi girdėjęs įvairiausių pasakymų, kad CV ar gyvenimo aprašymas yra pasenęs, nereikalingas ir niekam neįdomus popierius. "Mes net neprašom CV", "jei įmonė prašo CV, aš ten neaplikuoju", "programuotojui svarbu sugebėjimai, o ne kažkoks CV" ir panašiai.

Galbūt tiesios tame yra, bet realiai, tai CV yra tiesiog vienas iš darbo aplikacijos elementų. Maždaug kaip einant registruoti naują mašiną. Reikia pirkimo sutarties, asmens dokumentų, galbūt dar kažkokių leidimų ar papildomos informacijos.

Mano galva, CV yra standartizuotas, aiškus ir greitas būdas įvertinti darbo istoriją. Užmeti akį ir maždaug matai ką aplikantas yra veikęs ir nuveikęs gyvenime, kaip save vertina, kaip sugeba glaustai pateikti pačią svarbiausią informaciją. Jei tik nori daugiau, ten yra ir krūva kitų signalų galimai parodančių kandidato kokybę.

Kaip tik todėl, dažnas darbo skelbimas reikalauja prisegti CV. Reikalavimas kurio išvengti nepavyks. Toks, kurio vengti net neapsimoka.

CV mums yra vienas iš darbinimosi trejybės elementų - CV (įskaitant LinkedIn'ą), portfolio (įskaitant GitHub'ą) ir motyvacinis laiškas. CV yra puikus būdas pastiprinti ir paremti kitus du.

Kartu tai yra galimybė labai greitai ir konkrečiai pademonstruoti savo profesionalumą ir kitus sugebėjimus.

Jutūbas, kur daug plačiau aptariu ką daryti su pirmu savo programuotojo CV.

# Ką dėti į CV

Gyvenimo aprašymas turėtų būti kiek įmanoma glaustesnis dokumentas. Kelios sekundės ir maždaug žinau ar skaityti toliau. Dar kelios ar keliolika ir žinau ar verta domėtis kandidatu.

Vėliau, tai gali būti vienintelis informacijos šaltinis apie tave, todėl kiti pažvelgimai turėtų priminti kas toks esi, leisti tave lengvai susirasti. Taip pat, darbo pokalbio metu, tavo CV gali tapti klausimų ir domėjimosi temų šaltiniu, kalbinančiajam padėsiančiu paklausti tinkamus klausimus, o tau atskleisti geros informacijos apie save.

CV turėtų tikti visoms aukščiau išvardintoms situacijoms.

Kontaktinė informacija - tavo vardas, telefono numeris, paštas, svarbios ir aktualios socialinės medijos (GitHub ir LinkedIn).

Žmonės kartais užrašo ir savo adresą, nesu dėl to visiškai įsitikinęs. Apie adresą kitam skyriuj.

Darbo patirtis - kur, kiek laiko dirbai, už ką buvai atsakingas, ką gero pavyko nuveikti ir pasiekti.

Nežinau kiek daug patirties reiktų dėti į savo CV. Galbūt nereikia dėti visų turėtų darbų, visai realu, kad užtektų pastarųjų keleto metų arba tuos įrašus, kuriais verta didžiuotis.

Svarbiausia, kad tarp darbų nebūtų didelių pertraukų ir kiekvienas įrašas turėtų panašų kiekį informacijos.

Mokymai - mokeisi ko nors naudingo būsimam darbui. Verta paminėti. Kada, ką mokeisi, galbūt gali paminėti ką pavyko išmokti.

Laisvalaikio užsiėmimai - toks keistesnis. Aš dažniausia rašau, nes įsivaizduoju, kad padeda geriau suvokti kas aš per veikėjas. Iš kitos pusės, jei laisvalaikio užsiėmimai niekaip nepadeda būsimam darbui, geriau juos praleisti.

# Ką rašyti į CV kai neturi patirties

CV rašymas neturint profesionalios programavimo patirties gali atrodyti šiek tiek bergždžias reikalas. Kam tas CV, jei darbo patirtis nebus susijusi.

Didžiausia užduotis yra rasti kaip turimą patirtį pakreipti, kad ji būtų aktuali ieškant naujo darbo. Taip pat, mes galim įterpti bet kokią kitą patirtį, nebūtinai oficialią, pvz. laisvalaikio projektus, mokymus, patirtį įgytą freelancinant.

Asmeniniai projektai yra geriausia vieta pradėti. Galim pažiūrėti į savo projektą lyg į buvusį darbą.

Tos pačios taisyklės kaip ir rašant apie "tikrą" darbą. Kada ir ką darei, už ką buvai atsakingas, ko išmokai, ką pavyko pasiekti.

Tokie projektai gali būti ne tik geras būdas parodyti patirtį, bet ir ideali proga nukreipti skaitantįjį į savo portfolio ar (dar geriau) į patį veikiantį projektą.

Mokymai gali parodyti, kad sugebi įveikti juos iki galo, išmokti dalykus ir atlikti reikiamas užduotis.

Mes kuriam pasakojimą, kaip siekiam programuotojo darbo, o mokymai yra puiki to pasakojimo dalis ir mūsų pastangų įrodymas.

Kokią vertę tavo darbai sukūrė organizacijai. Nebūtinai susiję su programavimu. Geriausia tinka prirašyti prie buvusių darbų.

Parodydamas kaip tavo veiksmai padėjo buvusiai darbovietei, turi progą pademonstruoti savo universalumą, motyvaciją ar tiesiog tai, kad esi geras, aktyvus organizacijai naudingas darbuotojas.

# Ko vengti programuotojo CV

Kai kurie CV atrodo kaip margučiai. Per daug nereikalingos informacijos, spalvų, burbuliukų ir t.t.

Jau nutarėm, kad gyvenimo aprašymas yra greitom skenuojamas dokumentas, o (dažniausiai) ne vieta kūrybiškumo demonstravimui.

Pakalbėkim ką geriau praleisti ir nedėti į CV.

Kiek procentų kokią nors technologiją moki. Jei galvoji, kad moki 90% HTML, rekomenduoju pagūglinti "html standard" ir paskaityti kas surašyta w3.org ar panašiuose puslapiuose.

Naujokas tiesiog neturi objektyvaus būdo įvertinti savo sugebėjimus ir žinias. Patyręs suvokia, kad toks vertinimas yra paikas reikalas.

Vanity metrics (tuštybės metrika) - niekam neįdomu kiek valandų praleidai mokydamasis, kokius pažymius gavai ar kas tave pagyrė. Tokia informacija nėra svarbi, o kartais dar gali parodyti ir ne pačių geriausių dalykų.

Nuotrauka. Aplikuojam į darbą, kur fizinės savybės nėra svarbios. Mes ne aktoriai ir ne modeliai, kad mūsų išvaizda tiesiogiai įtakotų tinkamumą pozicijai.

Tiesą pasakius, esu matęs, kaip prieš peržiūrėdamas CV, kolega paprašė išmesti visus CV su nuotraukomis (diskriminacija and stuff).

Europietiškas CV šablonas - tikriausiai yra skirtas blue collar darbuotojams.

Galbūt padeda tiems, kas mažiau moka naudotis kompiuteriu ar turi mažiau supratimo kaip pačiam susilipdyti savo CV.

Adresas iš esmės neprideda jokios naudingos informacijos. Popierinio laiško tau tikriausia niekas nesiųs, o jei reiks adresą užrašyti į sutartį, galės paklausti vėliau.

Adreso rašymas gali sutrukdyti, jei aplikuoji į darbą esantį kitam mieste ar šaly. Labai realu, kad potencialus darbdavys nenorės papildomo vargo su kitoj vietoj esančiu kandidatu ir matys tai kaip papildomą riziką. Faktas, kad esi pasirengęs keltis į kitą miestą nebūtinai padės išvengti priešlaikinės diskvalifikacijos.

# Maži dalykai rašant CV

Iš pažiūros nedidelės smulkmenos gali lemti ar tavo CV keliaus į šiukšlių dėžę.

Geriausias būdas šiuos dalykus sugaudyti, yra duoti perskaityti savo CV kitiems. Padarai tokį QA, ištaisai bug'us, išvengi nereikalingų problemų.

Rašybos, stiliaus, formatavimo klaidos. Nors smulkmenos, tai maži signalai, kad kažkas negerai. Duok savo CV lietuvių kalbos mokytojui, draugui, kaimynui - kuo daugiau akių, tuo mažesnė tikimybė, kad klaida prasmuks nepastebėta.

Taip pat gerai pasitikrinti, lengva tavo tekstą skaityti ir suprasti. Skaitytojai čia irgi padės.

Netvarkingas, nereikalingai perdėtas dizainas. Jau minėjau prie dalykų, kurių geriau vengti. Čia gal galima pagalvoti apie profesionalių dizainerių sukurtus šablonus. Nežinau, gal jie ir tinka, tiesą pasakius, nuomonės neturiu. Svarbu, kad būtų tvarkinga.

Profesionali kontaktinė informacija. Tavo emailas, socialinių medijų pavadinimai turėtų būti profesionalūs. Idealiausia vardas ir pavardė arba mažos šių dalykų variacijos. Jokių "[email protected]" arba "[email protected]."

Žodžiu būtinai duok kam nors savo CV paskaityti, redaguoti, išgaudyti smulkias klaideles.

# Kokia kalba tinkamiausia CV (ar rašyti angliškai)

Asmeniškai nepamenu, kad kada nors būčiau turėjęs lietuviškai parašytą CV. Man atrodo, kad angliškas CV yra gerokai universalesnis.

Anglišką gali siųsti tiek lietuviškoms, tiek užsenietiškoms (ar tarptautinėms) įmonėms. Visi supras, kartu nereikės angliško varianto išsivertinėti į lietuvių kalbą.

Vertimas gali tapti gan komplikuotu reikalu, dažnai bus sunku į suprantamą lietuvių kalbą išversti techninius terminus. Maišyta CV gali atrodyti neprofesionaliai.

Gal ir smulkmena, bet rasti informacijos kaip rašyti CV, bus gerokai lengviau jei ieškosi angliškai. Dar ir tinkamumą darbui nusakančių lietuviškų išsireiškimų gali tekti paieškoti. Arba daryti tą nejaukų "parašau sulietuvintą anglišką žodį ir apsimetu, kad čia panaudojau fancy tarptautinį žodį."

Pasistenk rašyti kuo paprastesne kalba, trumpais, aiškiais sakiniais, naudodamas tik žodžius, kuriuos pats supranti.

Čia toks bendrinis patarimas rašant užsienio kalba. Ne retai tenka matyti angliškai parašytą tekstą, kurį gali suprasti tik kitas lietuvis.

Trumpi, paprasti sakiniai padės angliakalbiams lengviau suprasti kas čia užrašyta ir ką norėjai pasakyti.

Jei tavo anglų kalba nėra labai stipri, galbūt geriau rašyti lietuviškai. Taip apriboji galimybes darbintis, bet kartu ir apsaugai save nuo nereikalingų klaidų.

Jei jau jauti, kad tavo anglų kalba silpnoka, rekomenduoju kartu su programavimo kalba, mokytis ir anglų. Mano galva, anglų kalba yra pati svarbiausia ir reikalingiausia programavimo kalba.

Paraleliai besimokydamas anglų ir kokios nors programavimo kalbos, iki darbinimosi turėtum pasiekti pakankamą lygį rašyti CV angliškai.

# Kelios gudrybės rašant CV

Galima ir verta kiekvieną CV šiek tiek pakoreguoti ir pritaikyti aplikacijai.

Tarkim aplikuoji į nedidelę kompaniją, kur galbūt teks dėvėti ne vien programuotojo akinius. Galbūt naudinga paminėti, kad visai gerai gaudaisi su dizainu, gal žinai kaip veikia SEO. Toks universalumas gali būti gerokas pranašumas būsimo darbdavio akyse.

Iš kitos pusės, jei aplikuoji į didesnę organizaciją, kur reikalaujama siauros specializacijos, tavo CV turėtų tai ir atspindėti.

Mokėjimas "žongliruoti degančiais fakelais" šioj situacijoj gal ir nėra toks svarbus sugebėjimas.

CV privalo remtis tavo portfolio ir alternatyvia patirtimi. Kol neturi oficialios darbo patirties, neturi kito pasirinkimo.

Tavo CV turėtų būti tiltas tarp porftolio, projektų ir kitų vietų, kur gali pademonstruoti savo sugebėjimus. Superglausta informacija apie projektą, nuoroda į demo ir/arba kodo saugyklą.

Idealiausias siekis yra gauti skaitančiojo dėmesio ir tą dėmesį išlaikyti kuo ilgiau. Reiktų pasistengti sukurti tokią nuorodų grandinėlę: CV į GitHub'ą, iš GitHub'o į porftolio, ten į kitus darbus, į jų veikiančius pavyzdžius.

# Techniniai dalykai

Labai panašus skyrelis į būtinas atkreipti smulkmenas.

Tik standartiniai šriftai, standartinės spalvos. Būtų tikrai blogai, jei kas nors negalėtų perskaityti tavo CV, nes jis paprasčiausia neveiktų.

Mes naudojamės daugybe skirtingų aparatų, naršyklių, operacinių sistemų, etc. Kuo formatas paprastesnis, tuo didesnė tikimybė, kad veiks visur.

Nenaudok spalvų, paveiksliukų, fancy dizainų, lentelių. Lygiai ta pati kreivo atvaizdavimo tikimybė. Taip pat robotai, skeneriai, vidinės sistemos ir kiti dalykai apie kurių veikimo mechaniką galim tik spėlioti.

Ar pavertus tavo fancy PDF'ą į plain text dokumentą jis vis dar bus skaitomas ir išlaikys tą pačią informaciją?

Keywordai robotams. Įvairiausios automatizuotos sistemos bando perskaityti ir susisteminti tavo CV, kad koks nors recruteris įrašęs "php" rastų jam tinkančius kandidatus.

Formatavimas greitam skanavimui. Šitas svarbus tiek žmonėms, norintiems per kelias sekundes kvalifikuoti tavo CV, tiek robotams, bandantiems suvokti kas čia surašyta ir įdėti tavo aplikaciją į tinkamą skyrelį.

# LinkedIn profilis vietoj CV

Sutinku, LinkedIn yra gerokai naudingesnis įrankis nei CV. Vien dėl to, kad yra vienodas visiems, padeda tinkamai sudėlioti informaciją, išsprendžia daugybę potencialių klaidų ir svarbiausia turi didesnio patikimumo elementą - mažiau melo (galbūt), nes jį lengviau išaiškinti.

Mano galva, LinkedIn profilis turi turėti visą tą pačią informaciją kaip ir CV. Iš esmės, jie yra tas pats dokumentas (jei taip galima pavadinti), tik skirtingam formate.

LinkedIn'e daug lengviau patvirtinti kai kuriuos teiginius, pvz. kažkur dirbau. Ar turi toje organizacijoje dirbančiųjų kontaktų, ar esi pažymėtas, kaip komandos narys, ar turi kontaktų savo mokymosi įstaigoje ir t.t.

Iš kitos pusės, ne visada pavyks savo LinkedIn'o profilio prisegti prie darbo aplikacijos, taip pat gali būti sunkiau jį atspausdinti.

Kaip jau minėjau, turėkim ir prižiūrėkim abu, bet LinkedIn'o profilio turėjimas neturėtų atleisti nuo CV turėjimo ir naudojimo.

# Kaip visa tai sudėti į veiksmus

Planas paprastas. Pradėti peržiūrint savo darbo istoriją. Kurie darbai, mokslai ir kiti gyvenimo projektai atrodo naudingi? Ką gero apie juos gali pasakyti? Ką gero pavyko nuveikti? Kaip juose įgyta patirtis galėtų būti naudinga būnant programuotoju?

Net jei atrodo, kad turėti darbai niekaip nesusiję su programavimu, tikrai įmanoma juose rasti kažką aktualaus. Galima pamėginti ir pritempti, gi mes pasakojam istoriją apie tai kodėl norim būti programuotojais, kokias programuotojo vertas savybes turim ir esam išsiugdę.