Pirmas susidomėjimas programavimu gali būti šiek tiek baisokas. Atsimenu kai pats pagalvojau, kad norėčiau pamėginti. Niekaip nesugalvojau kur pradėti ir ką daryti.

Mokykloj buvau čiupinėjęs Turbo Pascal’į, tai pradėjau gūglinti apie jį. Pabaigęs vieną Pascal’io kursą gal ir šiek tiek daugiau supratau apie programavimą, bet niekaip negalėjau suprasti kaip tai panaudojama tikram gyvenime. Tikriausia dėl to, kad tos kalbos taip lengvai ir nepanaudosi.

Vėliau išnaršiau internetus ir radau keletą vietų, kurios buvo puikus būdas išmėginti ir labiau susidomėti programavimu. Dalinuosi eilės tvarka 😃

# 1. MIT Scratch

MIT Scratch https://scratch.mit.edu/

Šitas daiktas iš tikro skirtas vaikams. Čia tiesiog dėlioji kodo gabaliukus, taip pagamindamas programą. Labai smagus įrankis susipažinti su kertiniais programavimo principais. Visokiais loopais (pasikartojimai), sąlygom ir funkcijų jungimu.

Nesvarbu, kad nutaikyta į vaikus. Visiškai neturintiems programavimo patirties, tai puiki vieta labai lengvai ir aiškiai patirti kaip veikia kompiuterių kodas.

Visai nesenai su keliais vaikais Scratch’o pagalba sukūrėm nedidelį žaidimuką. Prisipažinsiu, man buvo ne mažiau smagu nei jiems.

Scratch'e nereikia galvoti apie kalbos sintaksę (kur padėti kablelį, kur tarpelį). Šitai ir suteikia krūvą smagumo, galimybę labai greitai pajusti programavimo suteikiamas supergalias 😄

Siūlau visiems sugalvojusiems išmėginti programavimą, čia pradėti savo "karjerą".

# 2. Khan Academy

Khan Academy https://www.khanacademy.org/computing/hour-of-code/hour-of-html/v/making-webpages-intro

Nuostabi vieta išmėginti programuoti internetinius puslapius. Itin didelė tikimybė, kad pramokę programuoti eisit kepti internetinių puslapių.

Filmukai čia integruoti su kodo išmėginimu. Pažiūri pristatymą ir iškart pamėgini tą patį parašyti. Jau esu rašęs apie pavojų, kai tik pažiūri pamoką, bet neišmėgini dalyko.

Čia nėra kur pabėgti. Be to, kiekvieno pakeitimo rezultatą matai iškart, klaidos pažymimos ir paaiškinamos. Tiesiog rojus!

# 3. HTML Dog

HTML Dog http://htmldog.com/guides/html/

Kitaip nei prieš tai paminėtose vietose, čia nėra video. Tik surašyti dalykai apie HTML, CSS ir šiek tiek JavaScript.

Vieta tikrai svarbi ir naudinga, nes priverčia realiai išmėginti kodą. Reikia atsidaryti teksto editorių, reikia paskui pasileisti failą per naršyklę.

Žodžiu išmėgini kodą in the wild. Bet bijoti nereikia, pamokos progresuoja lėtai, yra daug pavyzdžių, galima jas įveikti savo greičiu. Tiesiog perskaitai kelis kartus kol pasidaro aiškiau.

Gerai nes mažiau blaškymosi nei žiūrint video. Gali vis perskaityti, gali nusikopijuoti kodą pas save.

Pats veiksmas labiau panašus į mokymąsi iš knygos.

# 4. W3 Schools

W3Schools https://www.w3schools.com/

Ši vieta man kelia prieštaringus jausmus. Jų pamokos gal ir nieko. Šaunu tai, kad gali kodą išmėginti naršyklėje. Gali pakeisti dalykus ir pažiūrėti kaip keičiasi rezultatas.

Patariu praeiti pamokas, bet nenaudoti W3Schools pasitikrinti kaip rašyti vieną ar kitą dalyką. Gal jie ir tvarkosi, bet vis dar sklando kalbos, kad jų pavyzdžiai nėra geri, pasitaiko klaidų ir tikri programuotojai nenaudoja W3Schools.

Tikri programuotojai pasitikrinti dalykus naudoja MDN - Mozilla Developer Network. Šiaip MDN turi ir tikrai gerų tutorialų. Verta išmėginti.

# 5. Codeacademy.com

Codeacademy https://www.codecademy.com

Apie Codeacademy kalbu tik dabar, nes jų pamokos atrodo sudėtingesnės ir labiau įtraukiančios.

Aš išmėginau Codeacademy gerokai per anksti (prieš HTML Dog ir W3S). Todėl ne visai supratau kas vyksta. Užtrukau tikrai ilgai, bet nesijaučiu, kad būčiau ką nors išmokęs ar supratęs. Manau taip buvo dė to, kad nelabai ką ir supratau nei apie HTML, nei CSS, nei ypač JS.

Susipažinus su pagrindais, manau bus tikrai smagiau. “Suprogramuoti” kasos aparatą man buvo tikra kančia, bet suprantant kaip veikia JS manau, parašyti logiką kasos apartui bus didelis smagumas.

# Bonusinė, šešta vieta

TryRuby http://tryruby.org/

Netyčia begūglindamas atradau tokią tryruby.org. Tau sako ką rašyti, o tu sėdi ir rašai. Simples.

Labai paprasta ir aiški vieta. Veikia greitai. Parodo kaip veikia kalba. Gal reikia šiek tiek žinoti apie programavimą, tačiau bet kokį neiškumą galima pasigūglinti.

# Tokių vietų nauda ir keli patarimai pradžiai

Nemažas sunkumas būnant savamoksliu programuotoju yra rasti tinkamas vietas mokytis. Tai ypatingai sunku pačioj pradžioj. Šie tutorialai gal ir neišmokys programuoti, bet yra puikios vietos pradėti savo mokymosi kelionei.

Turiu tik kelis patarimus, kurie man pačiam padėjo tęsti mokytis ir nepasimesti:

  • Nesiblaškyk, imk vieną kursą/tutorialą/pamokų rinkinį ir jį užbaik iki galo
  • Tikriausia numesi (bus sunku). Nieko tokio, tiesiog grįžk ir tęsk toliau
  • Užbaik iki galo!
  • Veik dalykus kuo paprasčiau. Dažnai mes praleidžiam daug laiko svarstydami kaip, kodėl, kurį ir etc. Tas laikas nėra produktyvus.

Geriau parašyti nedidelį puslapį naudojant paprastą notepad’ą nei savaitę svarstyti kas geriau Sublime, Atom ar Visual Studio Code.

O dabar eik ir daryk pratimus 😄