Yra žmonių, kuriems jau paauglystėje pasidaro aišku, ką veikti gyvenime. Man taip nebuvo. Tikiu, kad yra daugiau tokių, kurie taip ir nesuprato ko nori iš pasaulio ir gyvenimo. O kažkada pagalvoji, kad programavimas galėtų būti ta naudinga, įdomi ir mėgiama gyvenimo veikla.

Šis įrašas skirtas tiems, kurie galvoja, kad programavimas galėtų būti atsakymu. Nu dar tiems, kur forumuose klausinėja ar verta mokytis programuoti, ar įmanoma išmokti kai tau įrašyti skaičių metų. Tiems, kur nori užsirašyti į programavimo kursus kai dar nežino ar iš vis nori programuoti.

# Chill!

Prieš pradedant norėčiau paprašyti tamstos nusiraminti. Tiesiog chill man arba woman! Žinau žinau, būna, kad gyvenime ateina toks periodas kai supranti, kad reikia kažką su savim daryti. Kažkaip naudingai lesti laiką, siekti tikslų, susigalvoti tuos tikslus, tada juos pasiekti, galiausia kažkur judėti ir progresuoti.

Man irgi toks laikas neretai pasitaiko. Iš tikro tai visai nesenai buvo. Manau daug kam panašiai. Norisi kažko iš kart imtis. Veikti ir gauti greitus rezultatus, bet taip nebūna. Dėl to ir siūlau apsiraminti 😃

Siekti dalykų yra ilgalaikis žaidimas. Galima sakyti, kad nėra kur skubėti.

Mūsų rolemodeliai atsidūrė ten kur yra ne per naktį. Bet užteks, gi šitai yra savaime suprantami dalykai. Geriau apie programavimą.

# Ar aš galėčiau išmokti programuoti?

Taip. Programuoti gali visi kas tik nori. Nepaisant viso to elitizmo, kurio tikrai esat priskaitę/prisiklausę internetuose, programuoti gali visi.

Žinoma, lygis skirsis, kokybė taip pat. Tačiau tas programerių “elitas” tikrai pradėjo ten pat kur visi. Galbūt tik kiek anksčiau nei jūs mes.

Aš žinau, kad esu visiškai vidutiniškas programuotojas, bet dėl to nei kiek nesisieloju. Už tai, kasdien mokausi ir tampu vis geresnis.

Patariu nekreipti per daug dėmesio į visas tas legendas apie matematikas, logikas ir bet ką kitą. Jei veikla patiks, išmoksi bet ką.

# Ar verta pradėti jei man jau XX metų?

Verta.

# Bet rimtai

Rimtai verta.

Kas kam rūpi. Pamėginsiu papasakoti kas įspūdį daro man.

# Veikla

Prieš keletą metų vairavau autobusiuką. Buvau toks pasiuntinukas, kur važiuoja parvežti žaliavos, padeda dirbti dalykus kitiems, nuperka jei kažko pritrūksta. Dar prieš tai, pirkdavau šaukštus, paveikslus ir baldus kitų žmonių namams. Dar anksčiau, nešiodavau ir kraudavau kitų žmonių daiktus.

Veikti tuos dalykus dažniausia patikdavo, bet ateities nemačiau jokios. Iš nešiko gali tapti tik nešikų vadu. Nešiko... 😄

Dabar sėdžiu prie kompo ir darau tikrai įdomius dalykus, turinčius ir prasmę, ir ateitį.

# Laisvė

Rinktis darbdavį. Liūdna, bet mūsuose vis dar yra kontorų, kur pagrindinis privalumas dirbti yra “laiku mokamas atlyginimas”.

Kai esi programeris, gali rinktis ir ieškoti įdomių vietų dirbti. Gerų kolegų, kompanijos su priimtinu požiūriu ir gera atmosfera.

Galiausia, nesi prikaustytas prie savo vietos. Gali dirbit su kuo nori ir kur nori. Gali išvažiuoti į užsienius, lygiai taip pat gali dirbti per atstumą.

Kažkada dar galvojau, kad dėl darbo reiks kraustytis į didesnį miestą arba net kitą šalį. Iš tikro tai gali dirbti bet kur ir su bet kuo pasaulyje. Angliškai gi moki.

# Pinigai

Iš pradžių ne kažką. Vėliau tikrai gerai mokamas darbas.

# Saviraiška

Programavimas yra kūrybingas reikalas. Gali pasireikšti tiek tiesiog rašydamas kodą, tiek ir kurdamas visokius websaitus/projektus.

Iš tikro galima programavimą turėti tik kaip pašalinį reikalą, hobį. Veiklos, įdomumo ir saviraiškos būtų per akis.

Maniškis atrodė (ir vis dar atrodo) kaip spiralė. Vienoj pusėj džiaugsmas ir pasisekimai, kitoj nenoras tęsti ir fail'ai. Tikriausia normalu. Dėsiu tokį nuvalkiotimzmą. Programuoti gali visi, bet programavimas nėra skirtas visiems.

Šita veikla yra sunki. Vos pajauti, kad kažką moki, supranti, kad atsirado dar daugiau dalykų kuriuos turi išmokti. Vis atsimuši į dalykus, kurie yra tikrai sunkūs.

Už tai aš vis galvoju, kad jei pakankamai ilgai kažką darysi, vis tiek pasiseks. Stengiesi, dirbi, tiki procesu ir po šiek tiek laiko pasirodo rezultatas.

Toks tas ir kelias. Vis sukiesi galvodamas ar benori mokytis, bet vis grįžti ir tęsi toliau.

Svarbiausia nusiteikti, kad užtruks keletą metų stabilaus ir nuoširdaus darbo. Atsimeni kai sakiau chill? Kaip tik dėl to. Rezultatų nepamatysi per keletą mėnesių. Knygos siūlančios “išmok programuoti per XX valandų” meluoja.

Kelias gan sudėtingas ir ilgokas, bet kelionės tikslas visiškai vertas įdėtų pastangų.

# Neteisingi klausimai

Kai skaitau/girdžiu “kokią kalbą mokytis”, “kokius kursus rinktis”, “ar tas ir tas yra gerai” dažniausia noriu patarti vieną.

Išsirink vieną dalyką ir jo laikykis! Blaškymasis yra blogiausias progreso stabdys.

Visiems, kas galvoja apie programavimą, drąsiai sakau, kad tiesiog reikia imti ir mokytis. Niekas nedraudžia, nieko nereikia atsiklausti ar gauti leidimą. Atsisakai kažkokio laiko valgytojo ir vietoj jo programuoji. Man užteko atsisakyti žaidimų 😄

O jei po keletos metų suprasi, kad programuoti tau net nepatinka, tada bent jau žinosi, kad gali išmokti ir pasiekti ko tik nori. Aš dabar žinau, kad galiu pasiekti viską ką tik sugebės sugalvoti mano smegenai. Tereikia pakankamai laiko ir pastangų.