Sveikinu, gavai pirmą programuotojo darbą. Cool, done. Viskas, gali sedėti ir džiaugtis. Ne! Dabar jau prasideda tikrasis veiksmas, tikrasis mokymasis ir patirties kaupimas.
Kaip pasikeitė tavo padėtis? Dabar jau oficialiai ar pusiau oficialiai esi programuotojas. Geriausia tai, kad dabar legaliai gali praleisti visą darbo dieną darydamas programuotojiškus dalykus, o aplinkiniai nebegalvoja, kad esi biški kvanktelėjęs tiek sedėdamas prie kompo. Rojus žemėj. O dar šiek tiek pinigų už tai gauni 😃 Žemė rojuje.
Mano pirmas darbas buvo būdas įkišti koją į šiek tiek pravertas duris. Labai norėjau bet kokio pirmo programuotojo darbo, kad tik leistų rašyti kodą taip mokantis programuoti.
Galbūt ir tavo pirmas darbas nėra visiškai idealus. Gal jis net ne darbas, o kelių mėnesių praktika. Nepaisant visko, pirmas tikslas pasiektas, dabar jau gali atiduoti visą savo naudingą laiką programavimui.
# Svarbiausi pirmo programuotojo darbo tikslai
Nieko čia stebuklingo, yra vienintelis - pasirengti kitam darbui. Tikriausia įmanoma sėkmingai ir sparčiai progresuoti pasiliekant vienoj vietoj, bet tam reikia ypatingų sąlygų ir tavo progresą įgalinančios organizacijos. Būkim realistais, tavo pirmoji darbovietė kažin ar bus tas variantas.
Taigi dabar turi susirinkti dalykus, padėsiančius gauti kitą, geresnį darbą.
Nors oficialiai ir paviršiuje svarbu yra tavo laikas praleistas dirbant programuotoju, bet tai tik tuštybės mato vienetas (vanity metrics). Vertingiausia valiuta ir toliau išliekta tavo programavimo sugebėjimai ir sugebėjimai parodyti kokie geri yra tavo programavimo sugebėjimai.
Pasirengimas kitam darbui vyksta įgyjant kuo daugiau realios patirties, žinių ir programavimo skillo. Geriausia tai atliksi kuo labiau atsiduodamas darbui. Kaip sako Gary Vee, “eat shit for the next X months" ir tada jau bus gerai, o gal then eat caviar for the rest of your life.
# Visą savo laiką gali atiduoti programavimui
Ar turiu dar pasikartoti, kad dabar auksinis tavo laikas mokytis ir rašyti kuo daugiau kodo? Tam turi visą ir kiekvieną darbo dieną. Jei anksčiau kodindavai tik vakarais ir savaitgaliais, dabar jau gali kad ir 18 valandų per dieną.
Gal ne iš pat pradžių, bet verta pasiimti daugiau vieklos nei imtų kiti. Verta iš pradžių pabūti darbščiąja bitute, kad kuo greičiau sukauptum taip reikalingos patirties.
Laisvalaikį irgi galima išnaudoti toliau mokantis. Jop, šitai niekur nedingsta. Priešingai, net suintensivėja. Vakarai yra puikus laikas užkamšyti žinių ir patirties spragas paaiškėjusias dienos metu.
Neretai vakarais ir savaitgaliai darydavau tuos pačius dalykus kaip ir darbe. Ten teko dirbti prie jau esančių projektų, kartais jie buvo gan dideli ir sudėtingi. Jei ko nesuprasdavau labai padėdavo atkartoti panašų projektą nuo pradžių.
Tarkim gulp’o užduotys projekte. Tas prie kurio dirbau turėjo ištisą jų krūva, nieko negalėjau suprasti. Kol nepasidariau savo projektėlio ir nuo pradžių neparašiau savo krūvelės gulp'o užduočių.
Asmeniniai projektai yra idealus būdas eksperimentuoti su darbe naudojamomis technologijomis arba išmėginti naujas. Tarkim nori pasiūlyti darbe naudoti tau patinkantį įrankį, visai gerai būti jį išsibandžius anksčiau, kad suvoktum jo naudą ir mokėtum jį pristatyti kolegoms.
# Tylėk ir klausyk
Klausykis visų kas tik nori ką nors tau pasakyti. Net jei su kai kuriom nuomonėm nesutinki. Dauguma žmonių nori išsipasakoti, nukreipęs juos tinkama linkme gali gauti daug informacijos kaip veikia softo kūrimo procesas, ką kolegos mano apie Bootstrapą, kokias tendencijas jie mato.
Gali būti, kad norėsi pasirodyti kiek daug skaitei ir koks gudras esi. Nekartok mano klaidos, taip prarasi galimybę gauti naudingos informacijos. Net jei kas nors akivaizdžiai nusišneka (pasak blogpostų kur skaitei Mediume), vis tiek verta išklausyti ir išsiaiškinti kodėl žmogus taip galvoja.
Sprendimai softo vystyme visada priimami subjektyviai, dažnai įtakojami jausmų ir neracionalių argumentų, tai praverčia suprasti savo kolega ir priežastis jų pasirinkimams.
# Ieškok ir prašyk kritikos
Puiku jei aplinkiniai moka ją išreikšti bent kiek nors teigiamai, bet net jei nemoka, kritika suteiks tau ypatingai vertingos informacijos. Už tai feedbackas, kritika, kitų nuomonė apie tavo kodą padės tau greičiau tobulėti.
Idealiausia kritika eina per code reviews’us. Žmonės tiesiog sukomentuoja kas blogai tavo kode. Mažesnėse komandose gal būt net kartu susėdus prie vieno monitoriaus. Čia bus atsakyti visi klausimai dėl kurių dvejojai mokydamasis.
Gintis nėra prasmės, geriau ieškoti būdų kaip pasitaisyti, geriausia klausti kritikuojančio. Gali klausti net to pikto, dažniausia tavo noras pasitaisyti suminkštins net pikčiausius ir kiečiausius programerius.
Bet ką aš čia, geriau skaitykit geriau čia apie feedbacką.
# To hop or not to hop?
Esu visiškai įsitikinęs, kad šokinėjimas per darbus (job hopping) yra greičiausias būdas progresuoti karjeros pradžioj. Yra darboviečių, kuriose beveik nėra šansų augti. Tarkim agentūra priemė tave karpyti dizainus, bet jie neauga, projektai nesudėtingėja, tai visą laiką ir pasiliktum karpyti dizainus. Norėtum taip?
Didesnėj orgranizacijoj, tavo progresas tikriausia bus skatinamas labiau ir turėsi visiškai realių galimybių dirbti prie vis sudėtingesnių dalykų. Cool, šokti į kitą darbą skubėti gal nereikia. Kol augi, viskas gerai. Net kai augimas išsilygina, būti verta, skillas nebesirenka taip greitai, bet tada įgauni patirties. Šitie dalykai mano galva šiek tiek skiriasi.
Verta palaikyti nedidelę įtampą net jei dabartiniam darbe viskas gerai. Tyrinėdamas darbo rinką geriau suprasi paklausos tendencijas, žinosi ką mokytis toliau, gal net turėsi galimybę primetimo būdu įvertinti savo lygį, kainą, trokštamumą.
Galiausia ieškodamas darbo kol dar dirbi kitus, kai tau jo degančiai nereikia, galėsi tikrai įvertinti variantus ir išsirinkti tik pačius geriausius. Ieškoti darbo kai jau būsi “tarp darbų" gali "ūti ne pats geriausias laikas. Tikėtina, kad bado baimės genamas išsirinksi ne patį optimaliausią variantą.
Ar šokinėjimas per darbus yra nesąžininga ir nedraugiška? Nemanau. Gi dirbdamas nemėgini išnaudoti savo dabartinio darbdavio. Stengiesi kaip įmanoma geriau atlikti savo darbą, darbdavys gauna naudos. Būna lygeverčiai mainai. Be to, niekas darbdaviui netruko išsiaiškinus kokie tavo lūkesčiai, planai ir augimo tikslai pasistengti padėti tau tuos tikslus įgyvendinti.
# Pasirengimas kitam darbui
Kitados perskaičiau vieną labiau man patikusių karjeros patarimų. Jis tiesiog sakė, kad reikia elgtis su savim lyg būtum verslas. Lygiai galima ir reikia valdyti savo profesinę veiklą lyg valdytum savo verslą. Šį patarimą pastiprino Fizzleriai kalbėdami apie “CEO vs workerbee" "ėžimus.
Už tai verta kokį sekmadienį prisėsti ir susidėti planelį bent keliems ateinantiems metams. Vėliau, būnant darbuotojo rėžime, bus lengviau veikti, dauguma pasirinkimų ir sprendimų jau bus apgalvoti kai buvai vadovo rėžime.
Pats pasirengimas šokti į kitą darbą nelabai skiriasi nuo pasirengimo pirmam darbui. Svarbiausia įgyti daugiau skillo ir tai kaip nors pademonstruoti. Tinka visi iki tol buvę dalykai, portfolio, githubas, motyvacinis laiškas, cv, kuris dabar jau turi tikros programuotojiškos patirties.
Taigi dirbi ir gaudai skillą kaip pašėlęs, šlifuoji savo asmeninio marketingo medžiagą, praskanuodamas darbo skelbimus, renkiesi optimaliausius ir į juos applyini.
# Specializacija
Dabar jau verta pagalvoti apie specializaciją ir jos siekti. Gal nori būti frontenderis, gal nori mokytis konkrečios kalbos ar frameworko. Verta išmėginti dalykus ir pasirinkti tau labiausia patinkantį, paklausiausia, labiausia populiarėjantį.
Mano galva, verčiausia pasirinkti tą, kuris įgalins tave siekti didesnio tikslo, to dėl kurio tu išvis pradėjai programuoti. Patapdamas siauresnės srities specialistu, turėsi geresnes galimybes peršokti į geresnį darbą.
Tikėtina, kad tavo pasirinkimus pakoreguos dabartinis darbas. Tai irgi gerai, nes jau dabartiniame darbe galėsi pradėti gilinti žinias tau naudingoj srity.
# Pabaigai
Išėjo postas su trim pabaigom, bet privalau pasikartoti apie pirmo darbo reikšmę. Pirmas tavo programuotojo darbas yra neįkainojama galimybė mokytis, progresuoti ir patapti tikru programuotoju. Tai pirmam darbe ir turi daryti.