Šiandien noriu papasakoti kas dedasi su šituo blogu, mano programavimais ir šiaip gyvenimu. Galit laisvai praskipinti jei kam neįdomu. Pasistengsiu papsakoti kur priklydęs būnu su programavimu, darbais, kodinu.lt. Bus proga susidėlioti galvoje kokie būna tolimesni planai ir prioritetai.

Nepaisant to, kad turiu planą savo karjerai, vis tiek nėra savaitės kai nemėginčiau persigalvoti ir galvos nekvaršintų dvejonės dėl tolimesnių žingsnių. Šitai yra man pačiam įdomiausia dalis.

# Trumpa mano kodinimo istorija

Kontekstui suvokti.

Prieš keletą metų juokais sugalvojau pamėginti kodinti. Visai patiko. Mokiausi lėtai, netikslingai, blaškiausi, bet galiausia vis tiek pavyko pramokti šiek tiek frontendo. Pakankamai, kad būčiau samdytinas.

# Klaipėda

Beveik metus dirbau digital agency Klaipėdoj, karpiau dizainus. Nuostabus laikas, padėjęs suvokti, kad tikrai galiu būti programuotoju.

Vis svaigau apie Angularą, bet toliau tutorialų žiūrėjimo ir atkartojimo nebuvau nuėjęs.

# Angularas

Gyvenimas taip suklostė reikalus, kad grįžau į gimtuosius Šiaulius. Neįtikėtina, bet gavau Angular programuotojo darbą.

Irgi nuostabus laikas. Dirbom prie internal produkto, kolega programuotojas buvo tikrai techniškas žmogus. Labai domėjosi naujausiais dalykais, gerosiom praktikom, stengėsi išlaikyti kuo aukštesnę darbo kultūrą.

Dirbti buvo tikrai smagu ir įdomu. Gaila, kad pats produktas nebuvo sėkmingas, teko skirstytis.

# Freelancinimas

Tada buvo visokie dizainų pakarpymai freelancinant, važinėjimo į Vilnių, į pokalbius, mėginimas dirbti remote, kol galiausia kaip aklai vištai grūdas, atsirado amerikiečių studentų startupas. Vis dar prie jo dirbu.

# Startupas

Šitas įdomus dalykas. Atsitiko beveik netyčia, bet pakeitė mano supratimą apie freelancinimą. Davė tikėjimo ir pasitikėjimo, kad freelancinimas nėra toks visiškas feast and famine ciklas.

Net nežinau nuo ko pradėti. Irgi nuostabus laikas. Išmokau toną dalykų, tiek apie programavimą, tiek apie darbą su klientais ir paties projekto managinimą.

# Pradžia

Reikalas buvo tikrai rizikingas. Keletas studentų sugalvojo startupą, laimėjo keletą stundetiškų konkursų, susirado finansavimą ir vuolia, reikėjo tik programerio. Pasimaišiau aš.

Didžioji dalis buvo backendas, o backendo patirties turėjau gal mėnesį. Bet kiek daug gali skirtis backendas nuo frontendo? Gi tas pats JavaScriptas? 😄

# Darbas

Po ilgo derinimo, daugybės konsultacijų ir 20+ puslapių proposalo pradėjom dirbti. Pasirodo backendas šiek tiek skiriasi nuo frontendo... Reikia visokius reverse proxius darytis, https'ą įsirašyt, etc.

Prieš pat launchą teko dirbti splitshiftus, buvo tikrai sunku. Tačiau išgyvenau.

Iš tikro padariau daug visokių klaidų, išmokau daug dalykų ir dabar jaučiuosi daug kietesnis. Aišku, dar reiks kuopti ir taisyti pridirbtas klaidas, bet pats reikalas buvo viso šito vertas.

Svarbiausia, kad turiu ką parodyti. Šitas portfolio itemas labai palengvina kalbą su naujais klientais. Puikus įrodymas, tiek sau tiek jiems, kad sugebu parašyti websaitą nuo 0 iki pilnai veikiančio.

# Pamokos

  • Nereiktų nusileisti klientui ir sumažinti estimate'o, nes jie taip nori
  • Dizainą reiktų gauti kuo greičiau
  • Klientas turi dirbti tiek pat kiek ir tu, reikia būti griežtam
  • Visada klausti kaip tavo atliekami veiksmai prisidės prie bendro verslo tikslo
  • Atkalbėti klientus nuo pageidavimų, kurie nepadeda verslo tikslui

# Programavimo ateitis

Noriu pamėginti kitą kalbą. Senai galvojau apie Pythoną, tik niekaip neprisiruošiu. Išmėginau. Visai smagiai atrodo. Patinko tai, kad labai aiškiai apibrėžta kaip turi atrodyti kodas.

Tikiuosi, kad projektas, net per ilgą laiką nepradeda atrodyti kaip parašytas 5 skirtingų programuotojų. O su Node taip ir atrodė. Pradžia su callbackais, tada su promise chainais, tada su ES6 generatoriais...

Nors jaučiausi tikrai nejaukiai krapštydamas Pythoną, manau vis tiek po truputį jo mokysiuos. Tikriausia rašysiu kokį side projectą pramogai 😃

# Freelancinimas => Produktas

Irgi nėra taip įdomu. Labiausia norėčiau turėti savo produktą prie kurio dirbčiau. Vis dar atrodo nejauku imtis ir bootstrapinti kažkokį SAAS'ą. Tikiuosi po truputį padrąsėti ir vis tiek imtis šito reikalo.

Tikriausia bus kaip visada. Kai kažko dideliai nori, kažkaip pasaulis susidėlioja ir tai atsitinka. Gal dar pakankamai stipriai apie šitai negalvojau ir nenorėjau.

# Kodinu blogas

Buvau apleidęs. Tiesiog nebeturėjau laiko, nei jėgų. Net nemačiau kaip rašymas Kodinu padėtų mano tolimesniems tikslams. Ir dabar nežinau.

Rašyti man tikrai patinka. Taip pat jaučiu, kad bent kažkiek galiu prisidėti prie jūsų progreso mokantis. Tačiau kartu ateina ir kitas supratimas. Net rašant taip paviršutiniškai ir neatsakingai kaip, kad rašau, blogas pasiima tikrai nemažai laiko.

Atsiradus sūneliui, laikas įgavo visiškai kitą vertę.

# Blogas ir tikslai

Panašu, kad turiu sugalvoti gerą priežastį kodėl turėčiau tęsti rašyti. Kodinu turi savo kainą. Nėra labai sąžininga mano šeimos atžvilgiu, kad atimu iš nemažai savo laiko rašymui čia.

Kol kas, šitas blogas yra tik mano laisvalaikis. Panašiai kaip galėtų būti pliekti Playstation'u. Kad galėčiau ramiai tęsti rašyti, turiu sugalvoti tikslą šitam blogui.

# Galimos krytpys

Iš tikro tai turiu prisigalvojęs visokių crazy idėjų šitam blogui. Tik nežinau ar jos realios ir vis stabdau save 😃

Galvoju, kad būtų nuostabu, jei galėčiau gyventi mokydamas žmones programuoti, padėdamas jiems tapti programuotojais, gauti darbą, gauti geresnį darbą. Norėčiau kažkaip paversti šitą blogą savo full time veikla.

Labiausia abejoju ir nežinau ar iš vis įmanoma pragyventi iš Lietuviško blogo.

# Monetizacija

Toks biški douchebag'iškas žodis reiškiantis, kad kažkaip galima iš veiklos pradėti uždirbti pinigus. Yra nemažai būdų kaip tai padaryti, nemažai jų net nėra tokie jau douchbagiški.

Noriu būti kuo atviresnis. Manau, kad pradėjus žiūrėti į blogą, kaip į pragyvenimo šaltinį, pasikeičia jo gravitacija. Toks blogas gali patapti visiškai nebepatrauklus, nes ne toks autentiškas ir nuoširdus.

Iš kitos pusės, žinau, kad savo rašliavom ir kitais veiksmais galiu padėti wannabe programeriams patapti tikrais full time koderiais.

# Būdai

Turiu visokių minčių kaip galėčiau pradėti monetizinti šitą blogą. Galėčiau parašyti ebooką ir siūlyti jį nusipirkti. Mokyti programuoti, gal organizuoti kursus ar programvimo campą. Gal net galėčiau kažką coachinti padėdamas gauti pirmą darbą. Padėti susidaryti mokymosi ir karjeros planą.

Gaila, kad nesu matęs tokių variantų lietuviškuose bloguose. Tikiu, kad turėtų būti. Panašu, kad jau atėjo tas laikas kai mes lietuvaičiai pribrendom ir galim pirkti indie contentą. Gal ir nėra visiškai atitinkantis pavyzdys, bet Tapino Patreono sėkmė labai įkvėpia.

# Klausimai jums

Noriu paprašyti jūsų pagalbos. Labai norėčiau, kad komentaruose užvestume diskusiją.

Pirma apie tai ar verta mėginti pragyveni iš blogo ir su juo susijusia veikla? Kaip tai padaryti? Gal kas nors jau esat kažką panašaus darę ir turėsit gerų įžvalgų.

Antra, tai noriu paklausti apie tai, kaip galėčiau padėti jums siekti programuotojo darbo? Yra dalykų, kuriuos žinau ir galėčiau apie juos parašyti. Tik ne visada sugalvoju apie ką ir, kad tai būtų įdomu ir naudinga.

Trečia. Pabūsiu drąsus ir paklausiu apie konkretų reikalą. Kokią paslaugą, info produktą ar veiksmą galėčiau veikti, už kurį jūs būtumėt okey atsisveikinti su kažkiek pinigų? Labiausia noriu sužinoti kokią opią jums problemą galėčiau išspręsti, o tas sprendimas jums būtų vertingesnis nei jūsų pinigai? 😄

# Prašymas

Noriu paprašyti visų paskaičiusių iki čia palikti komentarą. Manau šitai yra fair deal. Jūs skaitot dalykus, už tai prašau pakomentuoti 😃

Atsakykit į kažkuriuos iš klausimų aukščiau. Pasidalinkit savo nuomone. Užtruksit kelias minutes, bet per jas galbūt pakeisit mano gyvenimą. Gal net tų, kurie skaitys šitą blogą veliau.

O pakomentavę, pasidalinkit blogu su kitais. Tikrai turit draugų galvojančių apie programavimą, bet dvejojančių. Gal prametę akim Kodinu, jie sugalvos, kad nori arba nenori būti programeriais.