Atlikęs Codeacademy ir Html Dog pratimus pradedi šiek tiek gaudytis. Šiek tiek aiškiau kaip naršyklė interpretuoja html ir css taisykles. Elementarūs dalykai tikrai nesudėtingi. Juos įvairiai kombinuojant galima kurti tikrai neįtikėtinus ir gerai atrodančius puslapius.
Aš pats pradžioje daugiausia išmokau žaisdamas su jau turimais pavyzdžiais, mėgindamas pritaikyti naujus dalykus, pagadindamas ir vėl suremontuodamas jau turimą puslapiuką.
# Mokymosi etapai
Trumpai atpasakosiu puikiai mokymosi procesą iliustruojantį straipsniuką*.
Iš pradžių, kai darai pratimus Codeacademy ar panašiam saite gali kiekvieną žingsnį gali pereiti net jo iki galo nesuprasdamas. Tau padeda patarimai ar parodymai ką nuveikei negerai. Tada jautiesi neįveikiamas, atrodo, kad gali bet ką.
Kai tik pradedi daryti dalykus pats, dažnai net menkiausia klaida išmuša iš vėžių. Nepadėjai kur nors skliaustelio ar taškiuko? Jap, pasaulis griūva ir net neaišku ką gūglinti, kaip ieškoti sprendimo.
Svarbiausia nenuleisti rankų. Kitas žingsnis yra skaitymas visko iš eilės, mėginimas pritaikyti nelabai suprantamus kodo gabaliukus, bandymai susivokti ko nežinai ir ką turi išmokti. Ši dalis sudėtingiausia, nes visko per daug. Atrodo, kad išmokti kodinti neįmanoma, informacijos per daug, o esama yra per sudėtinga (arba per lengva). Labai sunku rasti savo lygio informacijos.
Tik iškentus šias negandas šiek tiek prašviesėja. Išmoksti rasti tinkamos pagalbos, tavo kodas pradeda veikti ir apima lengva euforija. Šis etapas tikrai smagus, bet dabar dar sunku suvokti ar moki pakankamai, kad galėtum gauti darbą, ar tavo kodas yra bent kažkiek geras ir ar jau esi junior lygio.
Gerai tai, kad ilgainiui, mokytis naujų dalykų tampa vis lengviau ir kuo daugiau laiko praleidi kodindamas, tuo natūraliau suvoki naujus dalykus.
# Kiek laiko užtruksiu išmokti pagrindus?
Tai priklauso nuo to kiek laiko turėsi, ar turėsi mentorių ir kaip tiksliai nutaikysi savo pastangas. Mano galva, mokantis nuo nulio ir derinant mokymasį su kita pilną dieną užimančią veikla, pvz. darbu, pagrindus galima išmokti per pusmetį.
Per tiek laiko turėtum galėti sumesti nesudėtingą puslapiuką. Pagūglindamas ir visąlaik ieškodamas būdų kaip išpręsti vieną ar kitą problemą. Rezultato potencialiam darbdaviui gal ir nesinorės rodyti, bet draugai liks sužavėti.
# Kiek laiko užtruksiu išmokti viską?
Nemanau, kad tai įmanoma. Nuo nulio iki pirmo darbo turėtum užtrukti nuo pusmečio iki keletos metų. Priklausomai nuo to kokia tavo padėtis ir ar galėsi leisti sau eiti dirbti “prastesnio” darbo, kuriame tavo pagrindinis tikslas bus mokytis ir įgauti patirties. Dėl pirmo darbo man pačiam teko išvažiuoti į kitą miestą.
Mokytis freelancinant aš nelabai rekomenduoju, nes prie mokymosi kodinti prisidės ir mokymasis verslauti. Aišku, jei tokių sugebėjimų turi, uždarbiauti freelancinant ir kartu mokytis gali būti labai geras sprendimas.
Taip pat turėčiau paminėti, kad mokytis teks visą gyvenimą. IT (fu koks baisus žodis) sfera juda labai greitai. Gali tekti perkratyti savo vertybes ir sugebėjimus net kas keletą metų.
# Mokymosi planas ir konkretūs tikslai
Jei mokysies belenko, užtruksi trigubai ilgiau. Kol prireiks tų pašalinių dalykų, juos tikriausia pamirši arba jie nebebus aktualūs. Tavo pagrindinis įvykys link kurio dirbi, turėtų būti pirmas darbas. Tas darbas bus įrodymas, kad gali sukurti kažkiek pridėtinės vertės ir tuo patikėjo tavo darbdavys.
Mokantis html šeimos pagrindų planas turėtų būti paprastas. Susipažinti su html ir css, sukodinti užduotis, atlikti pratimus, tada sukodinti dizainą, kad atrodytų identiškai nupieštam ir gerai veiktų, galiausiai su panaudoti kokią nors javascripto biblioteką, kad pridėtum slaiderį ar kažkokį kitą judantį elementą. Bang.
Atrodo paprasta? Taip ir yra, tereikia šiek tiek laiko ir tonos kantrybės. Tikiuosi ne už ilgo parašyti detalesnį įrašą apie planą, nors realiai tokį gali laisvai pasigūglinti.
# Pašaliniai dalykai. Ar jų mokytis?
SEO, dizainas, rašymas, serverio kalbos, šitie dalykai taip pat neišvengiami web devui. Manau jų mokytis iškart nebūtina, bet jie labai gerai tinka kai nekyla rankos veikti svarbiausių užduočių. Gi kartais grįžti iš darbo nusikalęs ar šiaip nėra nuotaikos. Tokiu metu aš stengiuosi nemėtyti laiko, bet geriau pažiūriu ką Matt Cutts turi pasakyti apie SEO arba paskaitau kokią knygą apie usability.
Gerai plėsti akiratį, nors mokytis iškart ir nebūtina.
# Kaip žinoti, kad jau moki pakankamai
Šitai mane kamavo gan ilgai. Niekaip negalėjau susivokti ar jau esu pakankamai “kietas”, kad gaučiau pirmą darbą ar dar ne. Paprasčiausias testas yra paimti kokį nors puslapį ir jį iš naujo pačiam sukoduoti (be serverio logikos, tik, kad atrodytų taip pat).
O tada ieškotis darbo. Kaip priims, tada tikrai žinosi, kad bent minimumą moki.
# Geriausias resursas sužinoti ko mokytis
Viskas puikiai ir aiškiai papasakota šiame video - Web Development Career advice. Pažiūrėjus pragiedrės akys. Tik neišsigąsk, nėra taip baisu.
Taip pat nuoroda į įrašą apie mokymosi procesą ir kodėl mokytis kodinti taip sunku - Why learing to code is so damn hard.