Kaip besimokant programuoti gauti du užsakymus internetinėm svetainėm sukurti? Kaip gauti svarų į freelancinimo pasaulį įvesiantį užsakymą kai net nelabai supranti kas tas freelancinimas? Kaip gauti darbą įmonėj, kuri net nesiskelbia, kad ieško programuotojų?

Tai aišku, kad "per pažintis"!

Bet networkinimas ir pažintys yra baisūs žodžiai. Ypač kai bijai žmonių (o dažnas iš mūsų programmer types turi šitos baimės).

Bent jau man, tai žodis networking asocijuojasi su kažko nenatūralaus darymu. Su dirbtinom šypsenom, tuščiais pokalbiais kurio metu vis galvoju ką čia protingo pasakius. Tokius iš kurių noriu kuo greičiau pabėgt, nes visi aplink mane daug protingesni ir turi ką pasakyt.

Nežinau iš kur šitą susigalvojau. Turbūt buvau paskaitęs knygų apie tą dirbtiną networkinimą. O gal iš kokio renginio per kurio pertrauką turėtum networkinti, bet iš tikro tikiesi, kad niekas neužkalbins kol pilsies kavą ir galėsi tyliai pasitraukti į tamsiausią pastato kampą ir ten pratūnoti iki pertraukos pabaigos.

Iš tikro tai šitas reikalas neturi būti toks baisus. Ir nėra. Networkinimas nėra kas kito kaip susipažinimas su tau įdomiais ir patinkančiais žmonėmis.

Visiškai keista, ganėtinai neįprasta ir eina prieš standartines pažinčių rato kūrimo taisykles. Už tai šio įrašo tikslas nėra padaryti iš tavęs pažinčių kūrimo fabrikėlio. Tikslas yra parodyti, kad šitai yra lengva ir paskatinti "išlįsti į žmones".

Nepretenduoju tapti networkinimo žinotoju. Tiesiog kartais (rečiau nei norėčiau) prisiverčiu keliauti kur būna daugiau žmonių ir vieną kitą pakalbinti. Žmonės yra įdomūs, turi ką papasakoti ir kiekvienas naujas pažįstamas padeda mums augti.

# Man tai baisu ten su tais networkinimais

Receptas yra super paprastas - randi kur renkasi potencialūs bendraminčiai, tada su jais kalbiesi. Jei skamba baisokai, tai tikriausia taip ir yra.

Mane į tamsų kampą dažniausia siunčia du sau užduodami klausimai (nelabai teisingi):

  1. Kodėl jie iš vis norėtų su manim bendrauti?
  2. Ką jiems sakyti?

Galima gilintis kaip galvoju tik apie save, kaip man atrodo, kad esu pasaulio bamba ir t.t. Tiesa ta, kad šiuos klausimus labai lengva ištaisyti juos apverčiant.

Kodėl aš norėčiau su jais bendrauti? Ką įdomaus galėčiau iš jų išgirsti ir sužinoti?

Kažkaip kitaip? Kiek rūpestėlio nukrenta. Nebereikia galvoti ką protingo pasakyti, nebelieka reikalo kaip nors vertinti save.

Pakoregavus klausimus, visa atsakomybė lyg tai atitenka jiems.

Bent jau man tai pasikeičia viskas. Kai esu vedinas smalsumo, jaučiuosi daug laisviau, sužinau dalykus, jaučiu mažiau įtampos "oponentus" nustebinti savo išmone ir tuo koks nuostabus žmogus esu 😄

Nebesvarbu ir kodėl jie norėtų su manim bendrauti. Mes visi norim bendrauti su žmonėmis kuriems įdomu tai ką mes pasakojam. O kai kas nors pasakoja dalykus, tai kažkaip nėra didelio skirtumo ką pasakoti.

Aišku, vien klausantis ir linkčiojant galvą reikšmingi kontaktai neužsimezga. Tikrovėj, atsitinka visaip. Dažniausia tas žmogus baigia pasakoti ir paklausia apie tave, kartais atsiranda įvairiausi kitokie kalbėjimosi rateliai, ne retai pasitaiko, kad ir neiko gero neįvyksta.

Kartais pavyksta su žmogum greitai rasti pusiausvyrą ir susibendrauti. Tada nekyla abejonių kodėl su tavim nori bendrauti ar ką pasakyti.

Tas baisumas mažės su kiekvienu kartu kai įmesi save į žmonių ratelį. Bent jau man taip yra. Iš pradžių nedrąsu, bet po kažkiek laiko apsipranti su aplinkiniais ir būna paprasčiau.

# Kur rasti bendraminčių programuotojų

Tam, kad pradėtum networkinti turi atsirasti ten, kur yra galimų bendraminčių. Tai nebūtinai bus programuotojai. Įdomu, naudinga ir smagu gali būti susipažinti su įvairiausių sričių specialistais.

Įprastai susirinkimas turės kokią nors temą ar priežastį. Tarkim PHP programuotojų susitikimas. Iškart aišku, kad susirinks programuotojai (ir ne tik) prijaučiantys PHP programavimo kalbai.

Apgalvokim vietas, kur programuotojams gerai būtų pasižvalgyti ir sutikti naujų žmonių.

# Programuotojų susitikimai

Tikriausia akivaizdesnės vietos nesugalvosi. Čia renkasi programuotojai. Dažnai net prasegmentuoti pagal kalbą.

Didesniuose miestuose mes turim pasirinkimų į kuriuos eit. Tarkim į kalbos su kuria dirbam ar kurią mokomės. Mano galva, verta eiti į visus, net jei jie skirti technologijai kurios nežinom ar nesimokom. Bent po kartą ar kelis. Pamatyti kokios nuotaikos, kokie žmonės, apie ką kalba, kas jiems įdomu.

Šiauliuose mes turim super nice Šiauliai PHP meetą ir bendruomenę. Ar aš programuoju PHP? Ne, bet vis tiek aktyviai dalyvauju. Man smagu susitikti kitus programuotojus, pamatyti, kad mano mieste jų irgi yra.

Programuotojų meetai yra smagios vietos, nes čia renkasi kiti tokie pat geekai kaip, tikėtina, ir pats esi. Čia įdomu, nes dažniausia kas nors parodo prezentaciją apie geekiškus dalykus. Kartais įdomius, kartais naudingus, o kartais tiesiog nuobodžius (žinau, esu primigdęs žmones savo monotonišku balsu).

Būtiniausia rekomenduoju nueiti į tokius renginius jei dar tik mokaisi programuoti. Gali būti nedrąsu, nes ten bus "tikri programuotojai" (vėl tas "o ka man reiks sakyti"). Vis tiek eik, gi vien pamatyti kur dirba programuotojai gali būti smagu, o gal net užmotyvuoti labiau stengtis (gi stalo futbolas and stuff).

Pradžioj gali nebūti labai akivaizdu, bet labai dažnai programuotojų susitikimai yra darbuotojų medžiojimo renginiai. Net jei ir ne tiesiogiai. Esu dar girdėjęs tokį terminą employer branding. Kai darbdaviai nori parodyti koks gražus jų ofisas, kaip būtų smagu pas juos dirbti ir t.t.

O jei konkrečiau, tai labai dažnam programuotojų meet'ę bus žmonių kurie žvalgosi sau naujų kolegų. Labai realu sutikti kokios nors kompanijos darbuotoją, susidraugauti, sužavėti savo techninėm žiniom ir/ar sukalbama asmenybe, tada kažkaip tokį kontaktą paverčiant darbo galimybe.

Nors aš už tai, kad iš networkinimo nereikia nieko tikėtis, galimybė gauti darbą yra visiškai tikėtina.

# Online bendruomenės

Šis variantas puikus tuo, kad praktiškai nereikia bendrauti gyvai (čia tiems iš mūsų, kur bijom žmonių). Gali dalyvauti kokiuose nors forumuose, FB, Slack'o grupėse, mokamose online bendruomenėse.

Būdamas aktyvus, padėdamas kitiems, per laiką tapsi atpažįstamu, susirasi online draugų. Čia irgi networkinimas.

Internetiniai dalykai dar gerai tuo, kad nereikia būti ten pat kur tavo bendraminčiai. Ypač aktualu gyvenant Lietuvoje ir dar labiau aktualu gyvenant mažam mieste. Šalia nebūtinai yra pakankamai daug ir aktyvių bendruomenių, už tai pasaulyje rasi ką sugalvojęs.

Nors iš pažiūros internetinis networkinimas gali atrodyti tik smagus laiko praleidimas, tiesa daug geresnė. Aš esu pats geriausias šito pavyzdys. Savo dabartinį gig'ą radau būdamas internetinėj bendruomenėje. Asmeniškai pažįstu dar bent du žmones, kurie savo darbus gavo panašiai.

Svarbu išsirinkti patinkančią vietą online ir aktyviai ten dalyvauti, padėti kitiems dalyviams. Bendravimas online bendruomenėse nebūtinai tik networkinimas. Padėdami kitiems, rašydami naudingus postus, mes kartu užsiiminėjam ir asmeniniu brandingu. Taigi galima nudaužti kelis zuikius vienu šūviu.

# Offline bendruomenės

Bendraminčių klubai, būreliai, visuomeniškos organizacijos ir panašios vietos. Net jei nerasi kažko grynai programuotojams, tiesiog bendravimas su žmonėmis bus naudingas.

Kai dabar galvoju apie tokias vietas kaip Spiečius (vietinis coworkingas), visokie Toastmasteriai, networkinimo pusryčiai, tai iškart žinau, kad ten visada atsiranda bent keli žmonės kuriems reikia reprezentacinio puslapio. Ideali dirva pradedantiesiems, norintiems švelniai įsitraukti į web'ų darymą. Tereikia išsirinkti sau priimtiniausias vietas.

Iš kitos pusės, yra nemažai vietų, kur gali sutikti ir programuotojų. Šiaulių Hub'e sutikau programuotojų, dizainerių ir kitokių su IT dirbančių specialistų.

Turbūt jau atsibodau su ta savo istoriją kaip gavau pirmą didesnį freelancinimo užsakymą, bet pasikartosiu dar kartelį.

Vieną kartą, seniaia seniai, Hub'e dirbančio kolegos Deivido (kažkas, gal jo klientai) paklausė ar pažįsta programuotojų. Davė mano kontaktus. Užteko, kad gaučiau užsakymą, patikėčiau galintis freelancinti ir nebežiūrėčiau atgal.

Mano galva, čia networkinimo sėkmės istorija lyg iš vadovėlio. Nei aš galvojau, kad čia networkinu, nei tikėjausi, kad kas nors panašaus gali nutikti.

Bet jei nebūčiau buvęs Hub'e, jei nebūčiau sutikęs ir susidraugavęs su Deividu, tikrai šito užsakymo nebūčiau matęs.

# Kitos vietos

Atsibostų vardinti visas vietas su galimybėm megzti pažintis. Pabandom greit prabėgti pro dar kelias dėmesio vertas idėjas.

Konferencijos yra beveik tas pats kaip programuotojų susitikimai, tik didesni renginiai. Galimybė patekti į minią žmonių turinčių panašius interesus.

Tikriausia būna kavos pertraukėlės per kurias nebūtina slėptis. Galbūt vakarais būna baras su alum, kas dažnai padeda nebebijoti kalbėti su nepažįstamaisiais.

Mentorystės programos automatiškai duoda bent vieną labai svarbų ir konkretų kontaktą. Dažnai mentorius yra praėjęs panšų kelią, kurį dabar eini, gali pasidalinti patirtimi. Mentorius turi savo pažinčių ratą, kuriuo netiesiogiai gali pasinaudoti. Čia toks gal net ir cheat'as gali būti.

Taip pat galima užmegsti pažinčių su kitais dalyviais. Visi turi panašius tikslus, yra panašiose situacijose, atrodo puiki vieta sutikti naujų draugų.

Kursai, įvairūs mokymai yra labai panašūs į mentorystės programas. Galima draugautis ir su dėstytojais, ir su kitais mokiniais/dalyviais.

Šeima, kolegos, esamos pažintys. Gal koks seniai matytas klasiokas dabar yra programuotojas? O gal mamos pusbrolio dukra nesenai išmoko programuoti ir gavo darbą?

Tokios pažintys gali būti ir šiek tiek keistos, bet kartu gan lengvai randamos ir užmezgamos. Galima pakviesti kavos ir bent jau išklausinėti visko kas rūpi apie programavimą. Turbūt galima pasiprašyti to žmogaus būti mentoriumi (dar nežinau kaip, manau apie šitai bus kitas įrašas).

# Susipažinau, kas dabar?

Pradėsiu nuo istorijos apie savo draugą Tomą. Atrodo, kad jis pažįsta pusę miesto. Viešoj vietoj kas dvi minutes turi spausti kam nors ranką, persimesti keliais žodžiais. Iškilus klausimui ar problemai, jis visad žino kam paskambinti.

Jis yra natūralus networkeris. Atrodo jam pavyksta rinkti pažintis natūraliai, nieko nedarant. Gal mes ir nedrįstam tikėtis turėti tokio plataus pažinčių tinklo kaip jis, bet galim kai ko išmokti.

Jis nuoširdžiai domisi žmonėmis. Atrodo toks paprastas reikalas, gal net nesusijęs su tuo, ką mes laikom networkinimu. Už tai jis žino ką kas veikia gyvenime, kaip jiems sekasi, pasidomi kas naujo.

Antro jo "gudrybė" yra tai, kad jis stengiasi savo draugams ir pažįstamiems padėti kai tik gali. Padeda jei pats žino kaip, rekomenduoja jei žino kas galėtų padėti, žodžiu savo pažįstamiems būna naudingas.

Galiausia, jis palaiko su žmonėmis ryšį. Kiek geras yra senas klasiokas, jei kartais nesusitinkat ar bent nesusirašot.

Visa šio reikalo magija yra ta, kad čia nėra jokios magijos. Mes natūraliai darom šituos dalykus bendraudami su žmonėmis.

Iš čia ateina mano mėgiamiausias tokio networkinimo suvokimas.

Pavadinkim šį būdą organišku networkinimu.

Tiesiog susirandi naujų draugų (ar gerų pažįstamų) ir su jais bendrauji lygiai taip pat kaip su kitais savo draugais ir pažįstamais.

Dabar jau nebežinau ar bėra ką pridėti. Svarbiausia mano siūlomo metodo dalis yra atsidurti vietose, kur lankosi potencialūs nauji draugai ir bendraminčiai. Tas vietas jau išvardinau.

Ai, bet dabar dar galim ir apie gudrybes pakalbėt. Ne taip organiška, bet ir ne visokios ten chemijos. Tiesiog būdai į networkinimą įdėti šiek tiek sąmoningo dėmesio.

# Kelios gudrybės kurios (gal) veikia

Vienas geras būdas labiau susidraugauti su žmogum yra labiau sekti jį socialiniuose tinkluose. Gi smagu kai kas reaguoja į postus, duoda nykščius, komentuoja (ypač kai naudingai komentuoja).

Dar galima pačiam dalintis naudinga informacija. Tikriausia būtų net nedraugiška jei su savo nauju pažįstamu nepasidalintume kokiu nors geru postu ar jutūbu.

Gal tik nereiktų persistengti su šitais dalykais, nes nuo susidomėjimo iki persekiojimo nėra taip toli 😄 Iš kitos pusės, tai natūralu susidomėjus žmogum pažiūrėti ką jis sako social, kokia informacija dalinasi, parodyti ką nors naujo, įdomaus ar naudingo.

Tai čia gal net ir ne gudrybėmis dalinuosi, o akivaizdžiais dalykais. Va šitas paskutinis, tai gal ir yra gudrybė.

Jei esi toks nebendraujantis kaip aš, tai gali užsistatyti priminimą, kad jau praėjo nemažai laiko ir gerai būtų pasidomėti kaip tam žmogui sekasi. Man padeda, nes aš pamirštu parašyti net geriausiems draugams.

# Ilgas ir neapčiuopiamas procesas... iki kol atsitinka kažkas gero

Neverta iš networkinimo tikėtis kažko konkretaus ir apčiuopiamo. Aš nesitikiu absolučiai nieko. Networkindamas net negalvoju, kad tai darau, kaip jau minėjau, tiesiog bendrauju su man patinkančiais ir įdomiais žmonėm.

Neverta matuoti žmones pagal tai kas galėtų būti naudingesnis, gal tik pagal tai, su kuo smagiau bendrauti ir kas gali papasakoti įdomesnių istorijų.

Iš naujų pažįstamų geriau nieko neprašyti. Nebent būtų įdomu ir naudinga visiems.

Laikantis šių paprastų _taisyklių) networkinimas bus lengvas ir be jokio streso. Tiesiog vyks savaime.

Įdomiausia tai, kad ansčiau ar vėliau, vienas iš pažįstamų žmonių papasakos ką nors įdomaus ir vertingo. Nors tai nėra networkinimo tikslas, už tai ypatingai geras "šalutinis poveikis". Naujos galimybės ateis netyčia iš pačių netikėčiausių vietų.

# Ką gali padaryti, kad pradėtum networkinti jau dabar

Aš labai norėčiau, kad šis įrašas nebūtų tik dar vienas passkaitymas prablaškyti pirmadienio popietei. Dėl to turiu kelias labai paprastas ir lengvai įgyvendinamas idėjas (pick and mix).

  • Atsidarai kitą langą ir ieškai kokie programerių meetai yra aplink tave. Jei reiks sėsti į mašiną/autobusą/traukinį ir palėkti į kitą miestą, būtiniausia važiuok, kitam mieste visad įdomiau. Jei dabar vasara ir jiems atostogos, bent jau rask į kurį eisi rudenį ir pradėk renginį sekti (like Feisbuke, užsisakyk naujienlaiškį ir t.t.)
  • Online bendruomenės. Jų yra tikrai daug, svarbu išsirinkti. Gali būti ir mokamos, jos dažnai yra geresnės, su labiau motyvuotais nariais. Kol dar neradai kitų, ateik ir į Kodinu grupę Feisbuke. Būtinai prisistatyk ir būk aktyvus.
  • Offline bendruomenės, klubai, būreliai. Randi mėgiamą ir eini pažiūrėt ar tau ten patiktų. Jei patinka (ar patiktų), tai būk aktyvus ir padedantis.

Tegul kiekvienas iš šių punktų būna po tikslą trims Rugsėjo savaitėms. Jei dar nebandei, tai neįsivaizduoji kaip atsimerks akys kai šituos reikalus išmėginsi!