Prieš kokį dešimtmetį kaldavau Travianą. Tai toks žaidimas, kuriame be kluono statymo ir kariavimo, dar ir susirašinėti su kitais žaidėjais tenka. Reikia susitarti ką pulti ir nuo ko gintis, etc.

Tada mane labiausia nustebino žaidžiančios namie vaikus prižiūrinčios mamos. Feisbukas dar buvo tolokai, one.lt nuobodus, patys internetai ne tokie įtraukiantys ir platūs. Tikriausia dėl to jos irgi kaldavo Travianą. Nes neturėjo alternatyvų. Tiesiog nuobodu būdavo, o apie naudingas alternatyvas gal net nepagalvodavo.

Bet pasaulis pasikeitė. Naujos mamos žino, kad galima rašyti blogą, turėti gražų Instagramą, Pintreste dalintis dalykais, vloginti jutūbuose ir kažkokiu būdu taip uždirbti pragyvenimą. Gal pažįsta kokią merginą dirbančią iš namų (arba bent jos blogą skaito). Mes jau suvokiam, kad darbas nebūtinai kur nors aiškioj vietoj nuo 8 iki 5. Dar geriau, suvokiam, kad tai pasiekiama mums visiems. Tereikia rasti tam tinkamą veiklą.

# Kodėl ta veikla gali būti programavimas

Pradėjau čia rašinėt apie darbą iš namų ir kaip tai pasiekti programuojant. Iš tikro tai nereikia programavimo tapatinti ar sieti su nuotoliniu darbu. Darbo būdas čia visiškai nesvarbus, svarbiausia, kad programavimas turi daug privalumų. Tiesiog noriu pakalbėti apie tuos privalumus žmogaus turinčio mažą vaiką akimis.

Taip pat žinau, kad vaiko gimimas ir auginimas yra tas laikas kai pergalvojam dalykus. Mano šeimoj taip atsitinka ir vis matau aplink, kaip moterys pradeda veikti kitus dalykus per ir po vaiko auginimo “atostogų”. Tai pažiūrėkim kodėl programuotojo amatas labai tinkamas naujoms mamoms ir tėčiams.

# Daug aiškesnis kelias kaip persiorentuoti

Programavimas ne tik geras dalykas veikti, bet ir pats persikvalifikavimo procesas turi privalumų. Vienas iš jų aiškūs reikalavimai.

Yra nemažai darbų, kurie suteikia panašiai daug laisvės kaip programavimas. Dažniausia tai kūrybiški darbai, visokie dizainai, marketingai, rašymas, etc. Prieš susikoncentruodamas į kodinimą daugumą jų apčiupinėjau. Jie man atrodė per daug neapibrėžti ir neturintys aiškaus taško nuo kurio jau esi tos profesijos narys.

Su programavimu tiesiog užtenka išmanyti kelias technologijas ir mokėti jas panaudojant sukurti produktą. Iš pradžių tie reikalavima gali atrodyti labai painūs. Taip yra tiesiog dėl nežinojimo. Kai tik išmoksti ką kas reiškia, turi ganėtinai aiškų tikslą ir “priėmimo balą”.

# Paklausa

Kad ir kiek daug programuotojų yra prikepama, paklausa vis tiek išlieka. Tikriausia reikia mokėti ir žinoti daugiau nei reikėjo prieš keletą metų, bet ir kokybiškų būdų mokytis atsiranda vis daugiau. O tas “daugiau” yra teisiog šiek tiek daugiau praktikos ir užima daugiau laiko, bet nereiškia sudėtingiau.

Be to, jei paklausa tavo mieste yra mažesnė, tai nereiškia, kad negali darbo gauti kitam mieste ar kitoj šaly. Emigruoti nebūtina, nes kai jau esi programuotoja, gali dirbti kitoj šaly būdama savo namuose.

Eikim dar toliau. Vis prigalvojama naujų dalykų ir dėl to reikia daugiau programuotojų. Prieš dešimt metų nebuvo programėlių telefonams (beveik nauja šaka), prieš penkis beveik niekas nedarė didelio ir sudėtingo frontendo, dabar ir toliau randasi naujos šakos į kurias gan lengva patekti pradedantiesiems ir būti beveik tokiems pat konkurencingiems kaip seniokai.

# Superlankstus amatas

Man asmeniškai programavimas asocijuojasi su laisve. Programavimas man leido contractinti, reguliuoti darbo ritmą, dėlioti gyvenimą kaip aš pats noriu. Esu labai dėkingas savo mylimąjai žmonai, kad ji praleidžia daugumą laiko su mūsų sunum, bet lygiai taip pat suvokiu, kad jei šitai pasikeistų, aš galėčiau prisukti programavimo kranelį ir skirti daugiau laiko vaiko priežiūrai.

Labai gerai atsimenu buvusią kolegę kuriai niekaip nepavyko suderinti darbo su vis sergančio vaiko priežiūra. Gal esu per daug naivus, bet įsivaizduoju, kad bent part time programavimą būtų įmanoma suderinti. Dar galėčiau prigalvoti visokių scenarijų kur kitokį darbą dirbti būtų sudėtinga, o programavimą įterpti būtų galima.

Mums visiems labai svarbu dėliotis gyvenimą kaip norim ir tai ypatingai svarbu turintiems vaikų. Programuotojai tikrai gali kombinuoti savo gyvenimą su darbu taip kaip jiems patinka.

# Papildomas patarimas

Programuoti nėra labai lengva. Už tai reiktų sau duoti pakankamai laiko išmokti dalykams. Galioja visiems, ne tik jauniems tėvams.

Gali nepavykti iš karto gauti svajonių programavimo darbo ar svajonių klientų. Gali užtrukti ilgiau nei norėtum. Gal būt iš pradžių programavimas nesiskirs niekuo nuo kitų darbų, gal net bus sudėtingesnis.

Atsimenu, kaip dėl pirmo darbo išvažiavau į kitą miestą (nenorėjau ilgiau mokytis), antram darbe turėjau dirbti ir tada namie dar tiek pat mokytis, buvo sudėtingesnių darbo etapų dirbant su pirmu klientu.

Šiuo metu esu nuostabioj vietoj, bet iki čia ateiti reikėjo laiko, pastangų ir gero gabalo sekmės. Tikriausia noriu prisiminti, kad pradžia gali būti ir sudėtingesnė, bet labai realu galiausia atkeliauti į labai patogią šiltą vietą iš kur bus galima planuoti ir ruoštis kitiems žygiams 😃

Turint kantrybės, laiko ir daug noro įmanoma pasitelkti programavimą savo gyvenimui pagerinti.