Šitai internetuose klausiama dažniau nei kaip vertikaliai sucentruoti dalykus su CSS.

Taip, gali tapti programuotoju net jei tau 65. Sunkiau apsispręsti ar tikrai nori būti programuotoju.

# Kodėl verta tapti programuotoju kai tau 30

Man nepatiko tai ką veikiau. Patiko internetai, startupai, juose dirbantys hipsteriai, kaip atrodo jų ofisai ir dalykai kuriuos jie kuria. Patiko idėja, kad gali prie viso šito prisidėti.

  • Jei tau patinka internetiniai puslapiai, jei tau smalsu kaip jie veikia, jei jau įsivaizduoji kas tas HTML ir gal net esi bandęs kažkada sumesti puslapiuką, manau gali laisvai mokytis kodinti.
  • Gal tiesiog nori turėti įdomų ir naudingą hobį, kuris ilgainiui galėtų tapti pagrindiniu užsiėmimu?
  • Turi įdėją naujam instagramui? Besimokydamas programuoti gali laisvai sumesti MVP arba bent jau prototipą ir jį išmeginti.
  • Tiesiog nori įgyti paklausią specialybę. Irgi legit. Kažin ar visų statybininkų svajonė buvo tapti statybininkais. Bet moka neblogai, darbo yra, why not. Panašiai gali būti ir su programeriais.

# Kodėl neverta tapti programuotoju kai tau jau 30

Jei tavo riboja tik amžius, gali nekreipti dėmesio į šią pastraipą. Ji labiau skirta tiems, kas nežino ar nori būti programeriu ar veikti kažką kitką.

  • Reiks daug ir dažnai mokytis naujų dalykų. Dažnai kai jau kažką pramoksi, teks mokytis kitų dalykų arba net tų pačių iš naujo. Frameworkai, geriausios praktikos ir net kodinimo mados keičiasi labai dažnai ir greitai.
  • Visada atsiras gudresnių vaikigalių kurie jau 14 darė tai, apie ką tik pasvajotum. Man šitai buvo baisu, kol nesuvokiau, kad visi mes skirtin gi ir visiems mums atsiras vietos po saule. Iš tikro net jei tau 20, vis tiek atsiras jaunesnių už tave genijų.
  • Tikiesi išmokti programinti per mėnesį. Jei taip, tai nusipelnai gauti iš laikraščio per nosytę. Per mėnesį žadantys išmokinti programinti tutorialai yra visiškas scamas (apgavystė). Galvok realistiškai ir duok šitam reikalui bent metus.

# Programuotojų kasdienybė, realybė ir keleto mitų paneigimas

Kol nepradėjau kodinti, buvau prisiklausęs ir prisiskaitęs įvairiausių mitų apie šį amatą. Net jei juose yra dalis tiesios, tačiau dėl keletos besireiškiančių skardžiabalsių didžiavyrių jie apvelti nemažai prisigalvojimų ir fantazijų.

  • Visi sakys, kad kodinimas tai gyvenimo būdas, bet in reality, tai irgi gali būti tiesiog darbas. Ne visi nori būti lyderiais ar kiečiausiais programeriais, didžiajai daliai žmonių užtenka tiesiog išmanyti tai ką daro.
  • Programuoti yra labai sunku. Nesamonė. Gal tik iš pirmo žvilgsnio kodinimas atrodo ypatingai sudėtingas. Pramokęs pagrindų suvoki, kad didžioji dalis programinimo yra kitų žmonių parašyto kodo pritaikymas savo reikmėms. Nesakau, kad tai yra visiškai lengva, tačiau dažniausia netenka išradinėti dviračio.
  • Darbą gali gauti tik daug mokantys specialistai. Nope. Noru mokytis trykštantis pradedantysis darbą gali gauti pakankamai lengvai. Aš esu gyvas šito pavyzdys. Žinai ko nori, stengiesi applyini, kai gauni darbą išmoksti dalykus dirbdamas.
  • Legendos apie atlyginimus. Visi pažįsta kažką, kas uždirba milijonus. Taip, tokių veikėjų yra ir tu tokiu gali tapti kai turėsi daug vertingos patirties ir dirbsi geroje kompanijoje. Didžioji dauguma gauna pakankamai vidutinišką atlyginimą, o legendos apie kosminius pinigus tėra legendos.

# Mano trumpas patarimas noritiems tapti programeriais

  • Susigalvoji projektą ir dirbi ties juo. Mokytis vien teorijos, nepamėginant dalykų praktikoje yra labai trumpalaikis. Kai susiduri su problema ir ją išsprendi, įgytą patirtį išlaikysi visam. Aš turėjau savo pomidorinį laikroduką, jį kodindamas persilaužiau ir suvokiau pagrindinius javascripto principus, kurių gan ilgai negalėjau suvokti kol skaičiau tik teoriją.
  • Perrašyk savo kodą. Peržiūrėk, rask vietų kurias gali patobulinti ir refactorink savo kodą. Gi pasirodo pats blogiausias pasaulio programuotojas esi tu pats prieš pusmetį.
  • Nebijok kopijuoti kitų programerių kodo. Analizuojant kitų programerių kodą yra lengviausias ir greičiausias būdas mokytis. Jei dar turi galimybę paklausti jų kodėl jie taip parašė, tai išvis super duper.
  • Parodyk kietiems ką padarei. Kolegoms, bendraminčiams. Paprašyk pastebėjimų, kritikos, patarimų ką patobulinti. Draugiškas kodo peržvelgimas naudingas abiejoms pusėms.

# Taip, gali tapti programuotoju net jei tau jau trisdešimt

Dėl manęs gali tapti kuo tik nori kai tau jau trisdešimt arba kai tau jau penkiasdešimt. Tieisog sugalvoji ir darai.

Gyvenam laike, kai persimokyti reikės visiems. Gal net kelis kartus. Gūglas paleis savo self driving cars ir nebereiks vairuotojų, Makdonalde dirbs roborankos, žodžiu vis daugiau profesijų išnyks, todėl mokytis kodinti verta visiems. Panašu, kad programerių reiks dar ilgai. Bent jau kol neišmokysim kompų kodinti greičau ir geriau nei mes patys galim.