LinkedIn yra naujas CV - padeda susidaryti pirmą įspūdi, gauti glaustą darbo/patirties istoriją. Kartu tai įrankis aiškiai ir greitai iškomunikuoti savo sugebėjimus, žinias, galimą naudą būsimam darbdaviui.

Iš kitos laido pusės, LinkedIn yra talentų paieškos variklis. Reikia žmogaus, ieškai, browsini per paskyras, rašai žinutę ir tikiesi, kad pavyks prikalbinti programuotoją (ar bet kokį kitą specialistą) prisijungti prie komandos.

Šiame įraše panagrinėsim kaip gauti pirmą darbą pasinaudojant trimis svarbiausiomis LinkedIn savybėmis: karjeros aprašymu (CV), social proof (socialinis patvirtinimas?) ir paieškos varikliu.

# Kodėl LinkedIn

Lietuviški portalai svaidosi kaip “vis daugiau žmonių Lietuvoje randą darbą per LinkedIn”, bet jokių skaičių nepateikia. Gaila, bet prisidedu prie jų nesivargindamas ieškoti statistikos. Aišku viena, kad šis portalas padeda medžiojant darbą. O medžiojant pirmą programuotojo darbą reikia visos įmanomos pagalbos.

Keli asmeniniai pastebėjimai iš savo patirties:

  • LinkedIn žinučių gaunu vos ne kasdien. Ir čia kai parašiau, kad darbo neieškau ir po to kai man parašė turbūt didžioji dalis lietuviškų darbuotojų ieškotojų.
  • Veikia paieškos variklis, mano surašyti raktažodžiai leidžia būti randamam kai koks recruteris įrašo “javascript”, “angular” (nors ir senai nebedirbu su juo) ar kokį “vuejs”.
  • Apsilankius profilyje galima greit įvertinti patirtį, skillus ir žinomas technologijas. Čia kaip CV, į kurį vos užmetus akį galima susidaryti gan aiškų vaizdą.

Paskutinė, bene svarbiausia problema kurią LinkedIn sprendžia yra melai karjeros aprašymuose. Tikrai lengva pagražinti savo siuntinėjamą CV, bet meluoti pildant viešą LinkedIn profilį yra kur kas pavojingiau. Čia profilis yra visiems matoma vieta, kur labai realu, kad tavo netiesa bus prigauta.

Taip pat, kolegų patvirtinimai (endorsements), kad turi vieną ar kitą sugebėjimą yra tikrai stiprus tiesos indikatorius.

# LinkedIn profilis

Kaip ir kiekvienoj platformoj, LinkedIn’e reikia laikytis vietinių taisyklių, bendravimo kodo ir tradicijų. Jei jau sutarėm, kad čia bus viešas CV, tai ir elgsimės lyg rašytume CV, o pats viešumas tiesiog turėtų pridėti patikimumo.

Kelios esminės CV rašymo taisyklės kurias būtina išlaikyti pildant savo LI paskyrą:

  • Jokių rašybos klaidų, gera gramatika, uniformiškumas (platforma padeda su šituo, bet reiktų atsiminti ne tik rašybą, bet ir rašymo stilių).
  • Aiški chronologija, jokių nepaaiškintų ir neatsekamų laikotarpių.
  • Surašyti koks buvo darbas ir didžiausi laimėjimai.

Neišiplėsiu apie CV rašymą, tai yra už šio posto temos ribų. Gūglas padės su CV rašymu. Užteks pritaikyti rastus patarimus savo situacijai.

Jei tik pačiam iškyla koks nors klausimas apie savo CV, būk tikras, kad ir skaitančiam kils tokie klausimai. Vėl, gūglink - kaip teisingai aprašyti patirtį, ką turėčiau paminėti apie buvusius darbus ir ką pasilikti, ką rašyti kai neturi reikiamos patirties, ką daryti jei turi tarpų tarp darbų ir t.t.

# Bet aš neturiu patirties

"Pirmą programuotojo darbą sunku gauti, nes neturi programavimo darbo patirties."

- Captain Obvious

LinkedIn’o pildymas neturint programavimo patirties gali atrodyti ganėtinai beprasmiškas reikalas. Ir labai nemaža dalim tai yra tiesa. Gi bene didžiausias mūsų savamokslių pirmo darbo medžiotojų minusas yra sugebėjimų programuoti, gal tiksiau įrodymų, kad sugebam programuoti trūkumas.

Darbo patirtis yra dviguba validacija: a) mes kažkiek laiko pilną darbo dieną veikėm dalykus kuriuos veiksim būsimam darbe (aka programavom), b) mumis kažkas jau anksčiau patikėjo pakankamai, kad duotų mums pinigų (ir kitų resursų) už tai, kad visą diena programuotume.

# Tinkamai panaudok su programavimu nesusijusią patirtį

Bet programuotojai ne vien tik kodą rašo. Praeitam darbe tikrai išmokom dalykų kurie gali padaryti ir daro mus geresniais programuotojais.

Komunikuoti, pardavinėti, sutarti su kolegomis, laikytis deadline’ų, planuoti savo veiklą, managinti komandą, būti komandos dalimi ir kitus smagumus.

Programavimas yra labai siaurias reikalas, sudarantis tik nedidelę reikalavimų dalį. Per praeitą patirtį mes galim parodyti savo motyvaciją, sugebėjimą mokytis, greit prisitaikyti prie besikeičiančios situacijos.

Nemažai laiko pradirbau įvairiausio plauko pasiuntinuku. Gal tai neatrodo programuotojui reikšminga patirtis, bet turiu krūvą istorijų kai reikėjo suktis iš gan keistų, neatidėliotinų ir streso pilnų situacijų.

Per jas galiu parodyti sugebėjimą susidoroti su baugiais deadline’ais ir kūrybiškumą sprendžiant keistas problemas - programuotojams svarbias savybes.

Esu įsitikinęs, kad kiekvienas buvęs darbas turi kažką, ką būtų galima nušviesti teigiamoj šviesoj ir savyje turi patirties, kuri leis tau būti geresniu programuotoju.

# Projektai

LinkedIn’as turi “Accomplishments” skiltį, kur galima įrašyti savo kursų rezultatus, sertifikatus, apdovanojimus, veiklą organizacijose ir svarbiausia projektus.

Asmeniniai projektai (arba side/personal project) yra užtikrinčiausias būdas įgauti ir patirties, ir tos patirties įrodymą realiai veikiančio, viešai prieinamo webo pavidalu.

Būtų idealu turėti bent porą tokių projektų su išsamiais, aiškų suvokimą kas buvo padaryta, kodėl buvo padaryta, kas buvo sudėtinga, bet įveikta ir aišku kas buvo išmėginta, suvirškinta ir išmokta šio projekto metu.

Darant asmeninius projektus, įmanoma įgauti pakankamai patirties pirmam darbui. Jie nebūtinai turi būti grandioziniai, tokie kaip Twistas (ar vizyday), bet tiesiog turėtų būti pabaigti iki galo, veikti be klaidų ir pademonstruoti programuotojo sugebėjimą atlikti vieną ar kitą darbą.

Net toks mažas projektėlis kokia nors skaičiuoklė ar pomidorinis laikrodukas yra visiškai pakankamas parodyti, kad moki HTML, CSS, JS ir pahostinti savo sukurtą puslapį.

Pasikartojam aiškumui:

  1. Nedidelis, bet idealiai veikiantis projektėlis.
  2. Veikianti kopija patalpinta ir prieinama visiems, kodas tvarkingai padėtas GitHub’e.
  3. Pasigiriam LinkedIn’e pridėdami šį prie projektų ir tinkamai aprašydami.

# 100% profilio užpildymas

Toliau žaidžiam pagal LinkedIn taisykles. Pilnaverčiam profiliui būtina įgyvendinti septynias taisykles. Greit aptarkim šiuos dalykus.

  1. Add a profile photo - paprastas headshotas, nieko funky. Gerai jei ta pati nuotrauka kartosis visose social medijose. Čia tam atvejui, jei kas sugalvotų prastalkinti ir susirinkti daugiau background info apie kandidatą, tiesiog bus lengviau identifikuoti tą patį žmogų per visus internetus.
  2. List all the jobs or positions you've held, along with descriptions of your roles - tiesiog CV reikalas. Žiūrėti “Kelios esminės CV rašymo taisyklės”.
  3. Have 5 or more skills on your profile - prie skills reiktų surašyti turimus sugebėjius ir mokamas technologijas. LinkedIn čia turi autocomplete, skillus užpildyti lengva ir būtina. Mano atrodo kažkas panašaus į HTML, CSS, VueJS, etc. Svarbu įrašyti tuos skillus, kuriuos turit ir kurie yra svarbūs jūsų trokštamam darbui.
  4. Write a summary about yourself - gūglinam "how to write a good LinkedIn summary”. Stengiamės parodyti ką galim duoti, o ne ką norim pasiimti (*bėga pasitikrinti savo aprašymą*).
  5. Fill out your industry and postal code - padedam paieškos varikliui teisingai suindeksuoti savo paskyrą. Galbūt tik su pašto indeksu galima išradingiau sužaist. Tarkim gyveni Šiauliuose, bet ieškaisi darbo Vilniuj, gali būti paprasčiau įrašyti sostinės pašto indeksą. Tiesiog tam, kad neatbaidytum pasiūlymų savo netinkama dabartine lokacija.
  6. Add where you went to school - galbūt nėra aktualu, bet padeda rasti senų pažįstamų 😃
  7. Have 50 or more connections - atrodo sudėtingai, bet užtenka leisti LinkedIn'ui pereiti per savo Gmail’ą ir tų pažinčių atsiranda. Idealiausia būtų turėti kitus programuotojus. Galima priklausyti kokiai nors besimokančių programuotojų FB/Slack’o ar kitai grupelei ir pasikviesti iš ten. Galima nueiti į kokį programuotojų meet’ą ir kviesti ten matytus žmones, nerekomenduoju, bet visai įmanoma ir šiek tiek paspaminti. Connection’ai ir užpildyti skillai itin svarbu, nes tuoj pamatysim kas atsiras juos sukryžminus.

# Endorsements

Endorsements yra toks kažkiek stipresnis įrodymas (nei tiesiog užrašymas), kad kažką moki. Idėja tokia, kad kiti žmones savo reputacijos kaina patvirtina, kad moki vienokį ar kitokį reikalą.

Endorsementai suteikia pasitikėjimo (ypač kai koks labiau patyręs specialistas uždeda pliusiuką), atrodo gerai ir papildo LinkedIn’o profilį. Tikėtina, kad jie įtakoja paieškos variklį ir rodo labiau endorsintas paskyras aukščiau.

# Kaip gauti endrosement'ų

Pirmiausia reikia teisingai surašyti savo sugebėjimus. Tas trečias punktas kaip 100% užpildyti profilį - Have 5 or more skills on your profile.

Tavo surašyti skills (sugebėjimai) taps tai, kuo kiti LinkedIn vartotojai galės tave endorsinti (patvirtinti, kad tikrai turi šį sugebėjimą). Kažkoks neaiškus sakinys, bandom iš naujo:

Žodžiu, įsirašai HTML5 prie sugebėjimų, tavo draugas nori endorsinti, mato HTML5 prie skillų, kuriuos gali endorsinti. Paspaudžia mygtuką ir tu jau vienu žingsneliu labiau HTML5 ekspertas. Kažkas tokio.

Antriausia, reikia dar kaip nors prisiprašyti, kad LinkedIn'o draugai paendorsintų. Pats realiausias būdas kuris man visad suveikdavo yra paendorsinti savo kolegas, kuriuos pažįstu gyvai, tada gauti grąžos tokį pat gėrį iš jų. Teisiog apsikeisti endorsementais.

Jap, visos social medijos yra vienodos, kas tiko one.lt arba instagramuose, tas tinka ir "profesionalioj" social medijoj.

Jei šis būdas neveikia, galima paprašyti, parašant žinutę pačiam LinkedIn'e.

Pradžia gali būti sudėtinga, bet tieisog skiriant šiam reikalui bent šiek tiek dėmesio, per kažkiek laiko galima susirinkti solidų endrosement'ų rinkinuką 😄

# Etiketas LinkedIn’e

Ši social medija būna "profesionali", tai tikriausia taip ir reiktų elgtis. Juokingus kačiukų, kandžius Ozzyman ir bet kokius ninegagų vertus daiktus reiktų praleisti, o naudingais, su profesija susijusiais dalykais dalintis galima ir gal net verta. Vertės pridedantys komentarai yra sveikintini, spamas nemėgstamas. Realiai tai common sense.

Prašytis į kontaktus atrodo viskas ok, rašyti nepažįstamiems irgi ok. Visai galima strategija praždioj gali būti susikviesti į kontaktus kuo daugiau recruterių ir mėginti jų pagalba pradėti savo LinkedIn'o profilį.

Labai paprastai apibendrinant, tai bendravimas LinkedIn man atsiduoda senu geru emailu. What goes emaile, tinka ir LinkedIn'e.

# Bendravimas su recruteriais

Recruteriai yra pardavėjai, programuotojai yra prekė. Čia gal toks nespalvotas paveiksliukas, bet tiesa nėra taip toli. Jie gauna komisinius už surastus kandidatus.

Dažniausia jų sėkmė yra rastas ir pradėjęs dirbti naujas darbuotojas, nors rezultatai gali būti matuojami ir kitaip, tarkim į darbo pokalbius pakviestų kandidatų skaičiumi.

Didelė dalis jų taip ir elgiasi, duodami kandidatams labai mažai vertės. Paspamina LinkedIn'e (įžūlesni ir emailu, gal net telefonu), nusiunčia kokią nuorodą formai užpildyti ir dar kartais apklausia prieš pasiųsdami į interviu kompanijoje.

Šitai reiktų atsiminti bendraujant su jais. Ypač pradžioj gali būti sunku suprasti recruterių dėmesį ir ko jie iš vis iš tavęs nori. Labai lengva supainioti recruterių dėmesį su realiu savo tinkamumu darbo rinkai arba kokiai nors konkrečiai darbo vietai.

Bent jau aš asmeniškai galvojau, kad esu labai geidžiamas specialistas, nes recruteriai labai mielai su manim bendravo, kvietė į pokalbius, drąsino, siuntinėjo užduotis.

Užteko keletos tokių susibendravimų suprasti, kad jie ima visus, net ne visai tinkančius, todėl ne visada verta leisti jiems savo laiką.

Iš kitos pusės, rekruteriai gali būti tikrai vertingi, padėti kartu apsikeisdami su programuotoju verte.

Ieškant pirmo darbo recruteriai gali padėti:

  • patekti į darbo interviu
  • pasiūlyti atviras, bet nebūtinai viešai skelbiamas pozicijas
  • padėti būsimam darbdaviui lanksčiau vertinti priėmimo kriterijus - situaciją kai tinkamas potencialus darbuotojas su gerais asmeniniais bruožais, dar neturi reikimaų sugebėjimų.

Turėti gerų rekruterių kontaktų verta. Jie gali paspartinti karjeros progresą, jie žino rinkos situaciją, žino kas paklausu šiuo metu, kokios kompanijos plečiasi, kur darbuotojai laimingi, iš kur migruoja.

Tiesa ta, kad karjeros pradžioj rekruteriai gali mums suteikti daugiau naudos nei mes jiems. Geras recruteris žiūrės į tokį bendradarbiavimą kaip į investiciją. Kai tu būsi patyręs programuotojas, tapsi kur kas vertingesnis recruteriui ir jis/ji turbūt bus pirmas asmuo kur kreipsiesi pasirengęs keisti darbą. Win win abiems.

# Tai tik CV kur galima gauti žinutes

Gyvenimo ir karjeros aprašymas keičiant veiklą (patampant programuotoju) nėra itin naudingas įrankis. Jis nepadeda įrodyti sugebėjimų, nei atitinkančios patirties, tačiau yra kone privalomas atributas ieškantis darbo.

Mums būtina parodyti savo praeitį, istoriją ir paprasčiausia papasakoti kas esam per žmogus.

Kartu mūsų tikslas yra kuo aiškiausiai parodyti, kodėl mes sugalvojom būti programuotojais, kaip šito siekiam ir kodėl kas nors turėtų patikėti mūsų svajone pakeisti profesiją.

Mano galva, tvarkingas LinkedIn profilis yra dar viena kruopelytė apie save kuriamo įvaizdžio, kuris galiausia ir apsprendžia gausim mes pirmą išsvajotą programuotojo darbą ar ne.

Už tai reiktų skirti pusdienį susitvarkyti šiam reikalui, pasistengti per jį parodyti savo motyvaciją, norą, aiškius žingsnius ir apčiuopiamą progresą link užsibrėžto tikslo.