Dirbti "valdišką" darbą ar freelancinti? Pats praleidau tūkstančius valandų galvodamas kas geriau. Manau nėra vienos tikros tiesios. Pasirinkimas labai priklauso nuo situacijos, asmens savybių ir asmeninių tikslų. Dalinuosi savo įžvalgomis ir nuomone. Pasistengsiu pažvelgti į klausimą pradedančio programuotojo akimis.
# Koks tavo tikslas?
Norėjau tapti programuotoju, nes mane labai žavėjo startuperiškas wibe'as. Svajojau apie darbą madingam ofise su stalo futbolu, prie Mac'o, kuriant kitą Instagram'ą. Gerėjausi gyvenimo būdu, kai žmonės tamposi su savi laptopą ir dirba iš bet kur pasaulyje.
Ko gero mano tikslas buvo pakeisti savo gyvenimo būdą, veikti dalykus kurie man būtų įdomūs ir būti tarp įkvėpiančių žmonių. Žinoma, prisidėjo ir programavimo džiaugsmas. Šitai laikau savaime suprantamu dalyku, nes be meilės kodinimui būtų buvę beveik neįmanoma judėti pirmyn.
Šiuo metu aš noriu mokytis ir tobulėti kaip programuotojas. Svariausias mano pasirinkimų filtras šiuo metu yra galimybė mokytis ir tobulėti. Kitas tikslas yra tapti nepriklausomu nuo vietos. Stipriai ties šiuo klausimu dar nedirbu, bet pasirinkimus jis irgi įtakoja.
Pagalvok apie savo tikslus. Koks tavo artimiausių kelių metų planas? O tolimesnių keliolikos ar gal net keliasdešimties? Mes visi turim jų skirtingų: geras darbas, aplinka, galimybė veikti ką nori, pinigai, statusas, laisvė, noras padėti kitiems ir t.t. Žinant end game'ą, bus lengviau apsispręsti.
# Tradicinis darbas
Vieta kur ateini kiekvieną rytą, turi bosą, gauni atostogas ir jautiesi saugus. Nesuklysiu sakydamas, kad didžiausia dalis žmonių taip supranta darbą. Aš visą savo gyvenimą turėjau darbą ir nematau tame problemos. Būdamas samdomu darbuotoju paaukoji dalį laisvės, bet už tai gauni ramumą.
Pradedančiajam programuotojui būti samdomu darbuotoju yra visai geras pasirinkimas. Aptariam pagrindinius privalumus.
# Galimybė mokytis iš kolegų (mentorių)
Darbe tave sups tikri žmonės. Dauguma bus labiau patyrę nei tu. Tik pagalvok - tikri labiau patyrę kolegos, kurie padės tau mokytis dalykų.
Gavęs pirmą darbą per 3 mėnesius išmomokau tiek pat kiek savarankiškai mokydamasis per keletą metų. Turėjau tūkstančius klausimų savo kolegoms. Jie turėjo milijonus atsakymų.
Mano beviltiški pastrigimai būdavo išnarpliojami labai greitai. Per kiekvieną tokį atsrigimą išmokdavau gan solidžių naujų dalykų. Kai pagalvoju, kad mokydamasis namie pastrigdavau prie daug legvesnių problemų, o jas išspręsti užtrukdavau labai ilgai (jei iš vis išspręsdavau).
Mano galva tai pats stipriausias argumentas. Patyrusių kolegų naudą atstoja nebent mentoriai. Ir tai tik jei jie tau greit atsako ir yra pasiruošę tau skirti daug kokybiško laiko.
Iš esmės, darbe tu gauni mentorius su kuriais praleidi visą darbo laiką. Už tai būtų verta net sumokėti, o tu dar gausi atlyginimą...
# Daug egzistuojančio kodo
Pradėti naują projektą reikia laiko, reikia viską gerai apgalvoti. Neturint patirties tai padaryti labai sunku, gal net beveik neįmanoma. Pridėti funkcionalumo ar jį šiek tiek pakeisti yra daug lengviau.
Atėjęs dirbti rasi jau prirašyto kodo. Tai nebūtinai geras dalykas, nes sunku nusakyti jo kokybę. Tačiau besimokančiam programuotojui gerai matyti kodą. Kaip jis organizuotas, kaip išskirstytas, kaip kodu sprendžiamos problemos.
Besiaiškindamas ką tas kodas daro, greičiau mokysies. O dar pridėk tai, kad po ranka turi tą, kuris šį kodą rašė. Jei pasiseks, jis gal net prisimins kodėl nusprendė daryti šitaip, o ne kaip nors kitaip. Begalybiamilijoniniai geresnis resursas mokytis nei bet koks tutorialas ar knyga.
# Saugumas
Darbo vieta yra lygi šiltnamui. Čia esi saugus ir beveik neliečiamas. Tau nereikia bendrauti su klientais, nereikia rūpintis buitimi, pinigais, prisiimti rizikos ir t.t.
Kaip tik tokioj aplinkoj gali susikoncentruoti į mokymąsi ir asmeninį tobulėjimą. Tiesiog atkrenta daug problemų, kurių nereikia spręsti. Tereikia pastrigus atstrigti ir narplioti programavimo problemas.
Darbe gali augti lyg šiltnamio gėlelė. Neįkainojamas privalumas, ypač kai esi dar pradedantysis ir turi labai sparčiai mokytis.
# Iš kur ateina klientai?
Perėjimui į freelancinimo pusę, noriu pasvarstyti iš kur atsiranda klientai? Man pačiam, klientų pritraukimas atrodo didžiausiu freelancerio darbu. Reikia mokėti save marketinti. Atsirasti potencialiam klientui prieš akis. Aiškiai iškomunikuoti savo teikiamą naudą. Mokėti valdyti kliento lūkesčius. Dažnai ir mokyti klientą apie tai ką galima ir ko neįmanoma pasiekti tavo darbu.
Šitie dalykai yra ganėtinai tolimi pradedančiajam programuotojui. Paprasčiausias sąmatos sudarymas. Kiek laiko užtruksi atlikti tą ar aną užduotį? Kiek laiko užtruksi konvertinti dizainą į veikiantį websaitą? Dažnai net patyręs programuotojas negali tiksliai įvertinti laiko. O ką kalbėti apie beveik neturintį patirties mokinį.
Taigi, klientų ieškojimas yra papildomas apsunkinimas, su kuriuo reikia dealinti.
Vos pradėjęs mokytis kodinti, turėjau keletą klientų. Tačiau tai buvo WordPress'o šablonų sukalimas. Toli gražu ne kodinimas. Supratau, kad galima iš to pragyventi, bet šitai labai sumažina mokymosi greitį.
Taip pat supratau, kad galiu pritraukti tik pigiausius klientus, nes neturėjau jokio išskirtinumo ar patirties. Tie klientai dažnai nėra patys geriausi, su jais dirbti ganėtinai sudėtinga. Nusprendžiau, kad tas one man show, dizainerio, project managerio, pardavėjo ir šiek tiek kodintojo hibridas ne man.
# Kodėl vis dėlto verta freelancinti (net kai esi pradedantysis)?
Iš kitos pusės, freelancinimas labai prisidėjo prie mano progreso ir netgi pirmo darbo gavimo. Papildžiau portfolio tikrais projektais. Gavau patirties dirbdamas su neišgalvotias reikalavimais, deadlainais ir tikrais žmonėmis. Be to, negalėjau išsisukti nuo sunkesnių užduočių, kurias, darydamas savo puslapius, kartais nusimuliuodavau (žinau, kad visi taip kartais darom).
Svarbiausia pasirinkti tinkamus klientus. Suvokęs, kad neturiu daug patirties, pasisiūliau draugams ir pažįstamiems padėti nemokamai. Atsirado keletas įdomių ir vertingų projektų. Iš nemokamų PSD kodinimo, perėjau į tikrus darbus. Dariau juos nemokamai, kad gaučiau patirties. Na, ir kitų naudingumų išvardintų aukščiau.
Dirbti su jau pažįstamais žmonėmis yra gerokai lengviau. Žinodami, kad mokaisi, jie bus atlaidesni, galėsi dribti be streso. Tai, kad dirbsi nemokamai, nereiškia, kad darbų kokybė turi būti atitinkama. Stenkis atlikti darbus kaip įmanoma geriau, gi jie bus tavo portfolio.
# Kada verta pradėti karjerą freelancinimu?
Kaip jau supratai, aš galvoju, kad geriausia pradėti nuo tradicinio darbo. Tačiau mūsų įgūdžiai skirtingi, mes turim skirtingus tikslus ir požiūrį. Tikrai yra žmonių, kuriem geriau seksis freelancinant.
Jei turi didelį pažįstamų (potencialių klientų) ratą, jei turi verslumo įgūdžių ir/ar patirties, jei tau ne tiek įdomu programavimas, kiek pats procesas, jei vertini savo laisvę labiau už viską, jei nebenorėtum dirbti kažkam, galbūt geriau imtis freelancinti.
Darbas "sau" yra tikrai nuostabus ir vertas dėmesio reikalas. Paaukosi žaisliukus ir darbdavių siūlomas "morkas". Tačiau būsi laisvas, plėtosi savo verslą, asmeninį brand'ą. Augsi plačiau nei vien susikoncentravęs į programavimą, nes turėsi vystyti daug skirtingų įgūdžių.
Kaip jau rašiau, pasirinkimas priklauso nuo tavo tikslų. Manau sprendimą priimti bus daug lengviau, kai žinosi ko iš tikro sieki.
# Mano paties planas
Dar prieš pradėdamas programuoti labai žavėjausi idėja būti nepriklausomam nuo vietos. Gyventi kur nori ir vis tiek galėti dirbti savo darbą. Galbūt tą idėją pakišo Keturiu valandų darbo savaitė, gal skaitomi blogai.
Iš išmėgintų veiklų (leisiančių būti location independent), labiausia patiko kodinti. Tačiau nerti stačiai galva į freelancinimą man buvo baisu. Aš noriu pasitikėti savo galimybėm, turėti pakankamai patirties ir duoti savo klientams aiškią naudą. O svarbiausia, noriu galėti rinktis projektus prie kurių dirbsiu. Dirbdamas samdomu darbuotoju, turiu daug geresnes sąlygas mokytis ir tobulėti.
Todėl turiu planą ir nuosekliai juo vadovaujuosi. Štai kodėl šį įrašą pradėjau nuo klausimo apie tikslus. Žinau, kur judu, tad visi pasirinkimai yra ganėtinai aiškūs.
Pats klausimas, "kas geriau dirbti ar freelancinti" iš tikro toks pats kaip klausti kas geriau, BMW ar Mercedes... Visi turi savo atsakymą, kuris laikui bėgant gali kisti.
# O kaip tau?
Mano nuomonę jau žinai. Pradžioj dirbi ir mokaisi. Ilgainiui gali spręsti pagal savo poreikius ir situaciją.
O koks tavo planas?
Ką ketini daryti?
Freelacinsi ir dirbsi darbą?