Fad - an intense and widely shared enthusiasm for something, especially one that is short-lived; a craze.
Net nežinau lietuviško žodžio. Trumpalaikis pamišimas dėl ko nors? Užėjo programavimo mada?
Retkarčiais apturiu pokalbį, maždaug: "Patinka man tas programavimas, bet žinai, visokie ten Wix, SquareSpace, tie gi atims tuoj duoną iš vargšų programuotojų. O kur dar dirbtiniai intelektai, programuotojai gyvenantys pigesnėse nei Lietuva šalyse ir vis lengvėjantis programavimo procesas".
Mes dar atsimenam pasaulį be kompų. Tikriausia dėl to mums kartais atrodo, kad tie kompai tai čia kažkokie išsigalvojimai. Kam tų programuotojų tiek reikės, gi jų tiek daug vis randasi.
Tiesa ta, kad technologijos lenda į visus mūsų gyvenimo plyšelius, lenda ir lįs į vis daugiau ir į vis keistesnes vieteles. Visam tam, reiks vis daugiau programuotojų. Visokių, nuo mygtuko spalvos keitėjų iki crazy shit data rocket science inžinierių.
# Kodėl Wix ir kiti sitebuilderiai nėra tavo konkurentai
Man atrodo, kad Wixai ir co yra ne tavo, o dizainerių konkurentai. Tokios platformos leidžia susidėlioti nesudėtingą gan gerai atrodantį puslapį. Nebereikia dizainerio kuris nupieštų puslapį, nebereikia koduotojo, kuris tą dizainą sukarpytų. Dažnai dizaineriai patys moka sukarpyti tuos savo dizainus ir paversti juos į HTML/CSS, tai kaip ir iš vis koduotojo nereikia.
Pramokus šiek tiek CSS ir HTML gali atrodyti, kad jų mokėjimas nesuteikia jokios naudos. Jei esi programuotojas mokantis tik CSS ir HTML, gali karpyti dizainus, sumesti labai nesudėtingus puslapius ir tiek.
Jei nenori būti nukonkuruotas sitebuilder'ių, turi mokytis daugiau. Kuo mažiau moki, tuo labiau tikėtina, kad tavo darbas gali būti paimtas softo.
# Kas renkasi puslapių builderius (Wix and co)
Spėju, kad renkamasi tarp a) jokio websaito, b) tik Facebook puslapio arba c) websaito padaryto su Wix ir co. Jie tikriausia neturi pakankamai pinigų, žinių, laiko ar poreikio rimtesniam saitui.
Net jei jų puslapio dizainą kurtų brangiausios agentūros, programuotų geriausi programutojai, tas jų saitas daugiau naudos jų verslui tikriausia neatneštų.
Verslui augant, kartu su pajamom, marketingo biudžetais ir supratimu kaip išnaudoti savo vietą internetuose (web presence), atsiranda poreikis rimtesniems dalykams. Sitebuilderių nebeužtenka, einama prie labiau tradicinio websaito gaminimimo. Paklausa nedings net paprastų puslapių karpymui.
Į sitebuilderius reiktų žiūrėti labai teigiamai. Jų dėka vietą internete gali turėti visi norintys, net tie, kuriems aksčiau tai buvo nepasiekiama.
Interneto svetainių kūrėjai irgi turėtų džiaugtis - Wix saito turėtojai bus labiau linkę kitą savo websaitą turėti pagamintą profų, nes gal supras to vertę (labiau nei Wix saito neturėtojai).
# Programavimo procesas vis lengvėja
Turėti vietą ankstyvajam internete buvo tikrai sudėtinga. Hostingas buvo brangus, domenai irgi. Nedaug kas suprato kaip vyksta procesas. Pats internetas buvo lėtas, brangus reikalas. Laikui einant lipdyti internetus vis lengvėjo.
O dabar? Paslaugos kaip Heroku leidžia viena komanda įkelti, sulipdyti ir paleisti bet kokia kalba parašytą softą. Nemokamai!
Už kelis dolerius per mėnesį duoda pakankamai funkcionalumo, kad užtektų hostinti savo naują startupą. Leidžia greitai ir itin lengvai padidinti serverio pajėgumus, išprendžia tikrai sudėtingas problemas, kuriom reiktų nemažai kietų specialistų darbo.
PaaS'ai (Platform as a service - WikiPedia) įgalina vienišą programuotoją susikoncentruoti į programavimą, kurti tikrą vertę, o ne gaišti laiką darant programavimo buities darbus.
Galima dar ir apie frameworkus ir open source pakalbėt. Didžioji dalis kodo jau parašyta. Reikia tik susirankioti gabaliukus ir tinkamai juos sulipdyti.
Nebereikia perdarinėti dalykų, programuotojas gali koncentruotis į problemos sprendimą, į tikrai naudingus savo tikslus, o ne į patį programavimą.
Pabūkim dar drąsesni. Mano galva mes jau matom pasaulio su viena programavimo kalba užuomazgas. Tikriausia tai nebus JavaScript'as, bet ši kalba mėgina parodyti, kad įmanoma turėti tik vieną kalbą visam webui. Ir ne tik. React Native telefonų programėlėms, Electron visom desktop’o platformom, frameworkai IOT ir etc.
Kitos kalbos tikriausia neišnyks, bet neturintys ypatingų poreikių projektai galės (ir jau gali) būti rašomi vieno ir to paties programuotojo.
# Ką tai reiškia naujam programuotojui?
Gali arba išsigąsti, kad programuoti bus tai paprasta ir visi norintys galės tai daryti. Gali džiaugtis ir jaustis lyg supermenas kurio galios auga vis labiau. Aš galvoju, kad lengvėjimas tik leidžia mums veikti dalykus kurie yra svarbūs iš tikro.
Kiekvienas programuotojas dabar gali tai, kas visai nesenai buvo pasiekiama tik didelėm komandom. Galimybės tik plečiasi, auga ir tampa vis lengviau prieinama.
Tai reiškia, kad gali vakarais sedėti ir lipdyti savo naują socialinį tinklą, žaidimą ar pasaulį pakeisiantį startupą. Vienas pats turėdamas realią galimybę sukurti realų, naudojamą softą.
# Besitęsiantis mokymasis
Jei tikiesi, kad "išmoksi programuoti" ir viskas, tai geriau jau rinktis ką nors kitko. Programuoti niekad neišmoksi pakankamai, vis rasis naujų technologijų, frameworkų, naujos mados. Vieni dalykai pasens, atsiras kiti.
Progresui nustojus, vis tiek jau yra tiek daug prikurta, kad neužtektų gyvenimo viskam išmokti.
Dalykai juda prie vis abstraktesnių dalykų. Kažkada programuotojai turėdavo fiziškai sujungti mygtukus, vėliau tik surašyti binary (nuliukai vienetukai) kodą, dar vėliau pradėjo galėti rašyti žmogui suskaitomą kodą.
Jei buvai jungtukų junginėtojas, bet neišmokai to paties surašyti ant punchcardo, tai tavo karjerą irgi pasiglemžė nelemta inovacija. Jei esi HTML ir CSS rašytojas, bet technologijos tiek išsivystė, kad šitai dabar automatiškai eksportuojama iš dizaino failų, tai tavo karjerą pasiglemžė nelemta inovacija.
Vienintelis būdas išlikti paklausiam yra ir toliau mokytis. Mokytis vis daugiau, mokytis kol suprasi, kad gali duoti realią, paklausą turinčią naudą.
Tada mokytis dar daugiau, kol nauda taps dar retesnė, geidžiamesnė, sudėtingesnė, turinti didesnę pridėtinę vertę. Mokytis naujų madų, tyrinėti, eksperimentuoti, dalintis, gal net užveisti kokią madą pačiam.
# Duok programavimui laiko
Taip, mokytis programuoti tikriausia yra užėjusi mada. Gal kas nors tikisi su šiek tiek CSS ir HTML užkariauti pasaulį, bet šie dalykai yra tik pirmas žingsnelis į programavimą.
Duok programavimui laiko, meilės ir darbo. Pasiekęs pakankamą lygį nebejausi, kad kokie nors sitebuilderiai yra tau konkurentai.