Pradėjęs mokytis dalykus, aš nežinojau ką iš tikro noriu veikti. Mokiausi ir mėginau ne tik HTML dalykus, bet ir dizaino, SEO, gal dar kažkokių dalykų. Tiesa ta, kad persilaužimas atsitiko tik nusprendus susikoncentruoti ties viena veikla. Man ji buvo programavimas, tiksliau frontendo darymas.

# Disclaimeris

Jokiu būdu nenoriu atkalbinėti nuo kitų disciplinų. Ypač nenoriu sakyti, kad visi turi būti programuotojais. Svarbiausia veikti tai, kas tau labiausia patinka ir geriausia sekasi. Galbūt tau artimesnis dizainas (ar kokia kita sritis). Net jei užtruksi ilgiau, geriau mokykis ir siek dalyko kuris tau mielesnis. Dirbdamas mielą širdžiai darbą judėsi greičiau ir jausiesi laimingesnis.

Programavimą gali keisti sau priimtesniu dalyku. Okey, pagalvokim kodėl dabar dar nereikia mokytis būti dizaineriu.

# Don't spread yourself too thin

Nesugalvojau Lietuviško atitikmens. Turi tik tiek laiko kiek turi. Nori jį išnaudoti kuo naudingiau. Nori pasiekti savo tikslą kuo greičiau. Jau supratai, kad tavo tikslas yra tapti front end developeriu (ar bet kokiu kitu, tarkim Python programuotoju).

Jei veiksi ar mokysies dalykus, nesusijusius su programavimu, prie tikslo keliausi daug ilgiau. Tikiu, kad gali pakankamai pramokti programuoti per pusmetį. Tačiau mano mokymasis užtruko gerokai ilgiau. Labiausia dėl to, kad mokiausi ir dizaino, ir SEO, ir šiaip daug skaičiau kodėl NodeJS yra arba nėra šūdas.

Ir taip yra labai daug ką turi išmokti. Geriau jau naudok laiką tikrai svarbiems ir tuo momentu naudingesniems dalykams.

# Daugiau laiko praleisi mokydamasis nei darydamas

Auksinė taiskylė kurios labai sunku laikytis. Žinau dalykų, kurių man dar neprireikė, o gal ir neprireiks visai. Tačiau apie juos žinau tik teoriškai. Jei jau man jų prireiktų, mano teorinės žinios duotų mažai naudos. Realiai išmokčiau apie tuos dalykus tik juos veikdamas.

Todėl turi veikti, o ne žinoti. Pagūglink just in time learning.

# Nedaryk dizaino ir kodinimo vienu metu

Negalėsi susikoncentruoti nei į vieną iš dviejų

Kažkur prisiskaičiau, kad kieti specai dizainina tiesiai į browserį. Mėginau. Turėjau vis tikrintis kokį elementą ir kokią klasę naudoti. Nebebuvo laiko galvoti apie dizainą.

Kitą kartą turėjau paprasčiausius wireframe'us. Tiesiog turėjau juos sukodinti. Gyvenimas buvo daug lengvesnis, susikoncentravau ties teisingu Bootstrapo elementų atsirinkimu.

Galiausia, turėjau pilną dizaino PSD. Galėjau atsiduoti kodinimui. Negalvodamas, o tiesiog įgyvendindamas dizainą, galėsi susikoncentruoti į HTML ir CSS.

Šitai galioja visose gyvenimo srityse. Prieš rašydamas pasidarai planiuką. Prieš kodindamas apgalvoji kaip veiks tavo programa, etc.

# Jausiesi pastrigęs

Veikdamas dalykus, kurie nėra tavo stiprioji dalis jausiesi pastrigęs. Man asmeniškai web dizainas daug sudėtingesnė dalis nei CSS rašymas. Mėgindamas piešti dizainus dažnai pastrigdavau, nes puslapiai neatrodė taip, kaip norėčiau. Motyvacija krito. Kartojuosi, bet geriausia koncentruotis į dalykus, kurie sekasi ir atneš greitesnės naudos.

# Daug ilgiau užtruksi kol gausi pirmą darbą

Gavęs pirmą darbą pradėsi tikrąjį mokymąsi. Šiuo metu tavo tikslas gauti pirmą darbą. Naudok savo jėgas gauti pirmam darbui.

# Į programuotojų gretas įsilieti lengviau

Dizainas labai subjektyvus reikalas. Turi įgyti gan nemažai patirties arba turėti talentą, kad sukurtum pakankamai gerus dizainus. Tik tada galėsi gauti pirmą darbą.

Tuo tarpu programuojant svarbiausia, kad tai, ką parašei, veiktų. Bent jau iš pradžių to visiškai užtenka. Daug lengviau pajusi kada esi pasiruošęs. Daug lengviau galėsi įrodyti būsimam darbdaviui, kad jau verta tave samdyti.

# Profesionalus portfolio dizainas rodo, kad su kodu viskas gerai

Arba nedaryk savo portfolio dizaino pats.

Turėdamas profesionaliai sudizainintą portfolio spinduliuosi profesionalumą. Pamatęs neprofesionaliai atrodantį saitą potencialus darbdavys gal net nenorės žiūrėti į kodą. Palik dizainą profams.

Agentūroj ko gero turėsi dizainerį, kurio dizainus kodinsi. Lygiai taip pat elkis darydamas asmeninius saitus, ypač savo portfolio. Paprasčiausia būtų rasti nemokamą dizainą ir jį sukodinti.

# Išvada

Rašydamas norėjau paskatinti tikslingai siekti savo tikslo. Negalėjimas susikoncentruoti į aiškų vieną tikslą yra prokrastinacijos forma.

Aš pats daug blaškiausi ir žinau kaip sunku susikoncentruoti. Geriausias patarimas yra turėti aiškų vieną tikslą. Jį pasiekęs gali imtis kito.

Tarkim idealiai sukodinti 3 puslapius (HTML ir CSS). Įvaldęs šitai, gali pajungti jQuerio pluginus karuselei, išsiskleidžiamam meniu, etc.

Suvokęs jQuery dalykus, gali imtis parašyti savo funkcijų arba imtis WordPress'o.

Žodžiu one clearly defined step at a time.

# Bet fak it

Kartais viskas tiesiog užknisa. Galbūt atsibodo kankintis su HTML ar jQueriu. Laisvalaikiu gali pasimokyti dizaino, nepakenks.