Nei vienas iš mūsų nenori išmokti programuoti, tam, kad mokėtų programuoti. Programavimas yra tik įrankis pakeisti ir kaip nors pagerinti savo gyvenimą.

Man programavimas reiškė, kad nebereikės nešioti spintelių į penktą aukštą, būti pjuvenose pjaunant stalą, galėsiu nebeklausyt Lietaus ir Em Vieno ir mano geekiškumas aplinkiniams neatrodys toks keistas. Programavimas buvo mano bilietas iš baldų fabrikėlio į programuotojų ofisiuką, stalo tenisus, futbolus, makintošus, startupus, freelancinimą, įdomius kolegas.

Šiandien noriu pakalbėti apie tikslą. Nes labai lengva veikti dalykus nežinant kodėl. Yra net blogesnis variantas. Toks kai darai dalykus ir tavo “kodėl” yra ne tavo, o nusižiūrėtas kieno nors kito “kodėl”. Realiai tada gyveni kažkieno tau primestoj realybėj.

# Kaip tai susiję su mokymusi programuoti

Mokytis programuoti yra gan sudėtinga. Yra begalybė būdų pamesti motyvaciją ir norą tęsti mokytis. Pats reikalo sudėtingumas, tiek aplink mus vykstantis gyvenimas.

Mes neturim jokių išorinių motyvatorių, niekas nerašo tau pažymio, niekas nekviečia į kontrolinį ar egzaminą. Gal aplinkiniai nelabai tiki, kad tau pavyks, gal kuo toliau, tuo labiau pradeda keistai žiūrėti į tą lindėjimą kompe. Patys net nežinom ar kas nors iš to mokslo išeis.

Motyvacija yra vienas svarbiausių resursų kuriuos mes turim. Kartu vienas sunkiausiai įgyjamų ir išlaikomų. Pradinė euforija labai greit nusitrina ir belieka ilgas, gal net nuobodokas darbas link tikslo. Belieka grind’as, toks visą pradinį žavesį pametęs, to paties veiksmo kartojimas.

Tada bene vienintelis daiktas traukiantis pirmyn yra ta morka kurią pasikabinam sau panosėj. Tas tikslas, šviesi ateitis dėl kurios mes stengiamės ir judam pirmyn. O kas, jei tos morkos neturi, jei ten morkų pundelis ir negali išsirinkti vienos arba kabo kieno nors kito jau apkramtyta morka?

# Disclaimeris apie būvimą šiame momente

Aš esu šiek tiek apsimetelis, besielgiantis kitaip nei, kad pasakoju aplinkiniams (hypocrite). Visaip įmanomai ir kartais sėkmingai stengiuosi džiaugtis dabartimi, o tau rašau apie ateities tikslą ir stengimąsi jo link.

Kiekviena situacija kurioj mes esam, yra gera ir padeda mokytis dalykų. Ateities tikslas padeda mums žinoti kur link judam ir ko mes norim. Žinodami ko norim, mes turim aiškesnę kryptį savo veiksmams.

# Kas atsitinka suvokus kodėl nori programuoti

Visi tavo klausimai apie “ką mokytis”, “kuris frameworkas geresnis”, “kuri kalba” įgauna labai aiškų filtrą. Pasirinkimai bus skirtingi jei norėsi dirbti lietuviškoj agentūroj, švediškam/daniškam banke ar hispteriškam startupe. Dar kitokie jie bus jei norėsi freelancinti arba kurti savo produktus. O gal nori rašyti/kodinti 3D žaidimus? O gal tau nesvarbu kur dirbsi, o svarbus tik atlyginimo dydis? Gal tau svarbu, kad kolegos būtų italai/vengrai/suomiai?

Man buvo svarbu patapti nepriklausomu nuo vietos. Vizija buvo ganėtinai blanki, neturėjau jokio supratimo kaip ją įgyvendinti, net nežinojau ar tai įmanoma. Vis tiek galutinis tikslas padėjo padaryti tinkamus pasirinkimus ir pasiekti norimos nepriklausomybės.

# Koks turėtų būti tas tikslas

Mano galva geri tikslai turi keletą bendrų bruožų. Čia tinka pažiūrėti į žinomus žmones. Elonas Muskas nori padaryti žmones keliaplanete rase (interplanetary race?), Gary V nori nusipirkti NY Jets (futbolo komanda), aš norėjau būti nepriklausomas nuo vietos.

Šie tikslai labai trumpi ir taiklūs. Keliuose žodžiuose užkoduota labai daug svarbios informacijos.

Elonas galėtų svaigti apie norą ištobulinti technologijas taip labai, kad jos būtų tiek pigios, saugios ir patikimos, kad galėtų nunešti mus į Marsą ir nugabenti pakankamai resursų, technikos ir kitų išgyvenimui svarbių dalykų. Jis tai ir svaigsta, bet kartu turi punchline’ą, kur vienu sakiniu apibūdina ko nori.

Yra krūvos technikų ir būdų kaip sugalvoti super gerą tikslą. Prašau skirk tam laiko. Savo tikslo ir ultimate tikslo nusistatymai bus nenugalimas nesamonių ir blaškalų filtras. Susikoncentruosit ir turėsit labai realią galimybę pasiekti to tikslo.

# Tai kodėl tu nori programuoti?

Programavimas yra tik įrankis pasiekti kitų tikslų. Pasiekti tai ko nori, veikiant tai, kas patinka. Blogas tikslas yra norėti išmokti programuoti. Geras tikslas yra norėti kaip nors pakeisti savo gyvenimą.

Šitas blogas yra įrankis. Ar tikrai aš rašau apie programavimą? O gal ši tema tėra kablys, istorijos vingis kurį naudoju norėdamas pasidalinti savo atradimais apie asmeninį augimą, pagalbą sau ir tiesiog noriu įkvėpti tave gerinti savo gerinimą?