Kad ir koks prastas šis įrašas būtų, jis vienas tų portalų, per kurį tu radai kodinu.lt. Blogas yra skirtas pasidalinti patirtim kaip tapau programuotoju. Kaip tokiu (ar tokia) būti, gauti darbą, mokytis, tobulėti, etc. Du šešioliktų pradžioj, kai parašiau šį įrašą nuoširdžiai tikėjau, kad programuotojo darbą galima gauti per pusmetį. Tikiu ir dabar, bet dalykai keičiasi, todėl perrašinėju šį postą.

# Ar vis dar įmanoma tapti programuotoju per pusmetį?

Nepaisant pasikeitusių žaidimo taisyklių, manau, kad įmanoma ir labai realu. Per pusmetį galima sugalvoti, kad nori programuoti ir pakankamai išmokti, kad taptum darbdavių geidžiamu.

Aš jaučiu, kad pradėjau savo transformaciją, kai norėjimas persikvalifikuoti į programuotojus dar nebuvo toks populiarus. Būti programuotojais gal norėjo daug kas, bet drįsdavo vos vienas kitas. Buvo gal kiek sudėtingiau mokytis. Galėjau mokytis tik iš online resursų užseniuose. Dabar pilna visokių mokytojų, online kursų, vietinių kursų, net tokių už kuriuos ne-darbo birža užmeta.

Norint gauti darbą dabar, reikia mokėti daugiau nei kitados. Jei aš darbą gavau vos pramokęs pagrindus, tai dabar teks pasistengti labiau. Tiesiog didesnė konkurencija.

# Tai kaip per pusmetį gauti pirmą programuotojo darbą?

Svarbiausia susikoncentruoti ir nesiblaškant dirbti link tikslo.

Lengva pasakyti, savo jėgom įvykdyti ganėtinai sudėtinga. Dėl vieno nedidelio nesusipratimo.

Mes per daug laiko praleidžiam galvodami apie kalbos, frameworko, mokomosios medžiagos pasirinkimą. Tie dalykai nesvarbūs. Pasirenki vieną ir darai. Programavimo esmės išmokau iš Pascal, ar tai Turbo Pascal. Kalba, kuri nebepanaudojama tikram gyvenime. Vis tiek daug geriau nei sukti galvą nieko realaus nedarant.

Paskirk vieną savaitgalį apsisprendimui. Šeštadienį išnaudok researchui, informacijos rinkimui apie darbo rinką, kalbų ir frameworkų panaudojimo būdus, karjeros galimybes. Rekomenduoju Quorą ir atsakymus ten. Turėsi pakankamai nuojautos apie tai kas tau patiktų ir būtų naudinga. Jei visiškai nesigaudai, imk FreeCodeCamp, jie atves tave į gerą karjeros kelią.

Sekmadienį tiesiog apsispręsk. Idealaus spredimo nėra, pasirink vieną ir you're golden. Be to, apsisprendimas tavęs neįlockins į vieną ar kitą karjeros kelią. Galėsi bet kada kryptį pakeisti.

Apsisprendimas leis tau veikti nesiblaškant. Atsimink, svarbiausia praktika. Ne ieškojimas idealios kalbos, ne tutorialų žiūrėjimas, ne frameworkų palyginimų skaitymas.

Viskas, dabar gali nustoti skaityti blogus apie programavimą, žiūrėti visokius tutorialus ir visaip kitaip gaišti laiką.

Kiekviena minutė, kurią praleidi ne rašydamas kodą yra iššvaistyta minutė*.

* Turiu galvoj mokymosi programuoti laiką. Kitas laikas, kai valgai, kakoji, miegi, bendrauji su kitais žmogiškos kilmės individais, scrollini FB feedą, skaitai knygą apie JavaScriptą nesiskaito. Tas minutes gali leisti kaip tinkamas.

# Ką turi atlikti per pusmetį?

Kiekvieną savaitę rašydamas kodą bent 10-20 valandų tu tiesiog išmoksi programuoti. Neįtikėtina ane? Didžiausia problema, kad iš tų 10 - 20 valandų tu tikriausia daugumą praleisi “kaupdamas informaciją ateičiai”.

Skaityti StackOverflow ieškant problemos yra ok. Skaityti dokumentaciją ieškant tuo momentų būtinos informacijos irgi ok. Žiūrėti tutorialą apie Functional JS, įsivaizduoti, kad supranti ir neparašyti nei eilutės kodo yra DIDŽIULIS blogis. Arba skaityti tą pačią dokumentaciją tiesiog, kad skaityti, o ne ieškant tuo momentu svarbios info.

Jei skaitai/žiūri kokį tutorialą ir negali jo perrašyti taip, kad pats suprastum, tikriausia šitai tau šiuo metu per sudėtinga. Jei tai, ką tau rodo supranti net neperrašinėdamas, labai tikėtina, kad šitas turinys tau per lengvas.

Kartojuosi, nes blaškalai prailgins mokymosi laiką iki begalybės. Jų bus daug ir visokiausių. Net slaptų ir pasislėpusių po naudingu turiniu. Turi rašyti kodą, nieko čia nepakeisi.

# Kaip kodo rašymas transformuosis į darbą?

Tutorialų perrašymas, savo projektėlių ar klonų parašymas padės tau įgyti pakankamai skillo. Bet vien skillas į darbo vieta nesitransformuoja. CV be visiškai jokios programavimo patirties tikrai nepadeda.

Gali panaudoti savo prirašytą kodą. Kuris veikia. Kurį gali parodyti GitHube. Turi projektus, kurie viešai prieinami ir juos galima išmėginti. Vadinasi turi įrodymų, kad moki programuoti.

Sugebėjimas programuoti, skillo įrodymai ir motyvacija tobulėti yra bilietas į programuotojo karjerą.

# Viskas super aišku, tik kaip šito pasiekti

Surašiau postą taip, lyg patapti programuotoju būtų superlengva. Taip yra tik kai žinai kokius žingsnius turi atlikti ir tie žingsniai nėra lengvi. Iš tikro reikia įdėti daug darbo, širdies ir tikėtis, kad pasiseks.

Net pavadinimas yra klikbaitinis. Tas pusmetis yra gan realetyvus reikalas. Gal apgauna atmintis, bet iš viso mano mokymosi laiko, svarbiausi ir produktyviausi buvo trys paskutiniai mėnesiai prieš gaunant darbą. Tada supratau, ką reikia daryti ir nebesimėtydamas judėjau link tikslo. Jei tik būčiau anksčiau suvokęs kaip vyksta dalykai, mano mokymasis būtų buvęs net trumpesnis nei pusmetis.

Žinau žmonių, kurie gavo praktikas (o po to darbus) dar net nebaigę FreeCodeCamp'o, žinau tokių, kur gavo darbus po kursų. Taip pat žinau tokių, kurie išmoko dalykus patys tiesiog darydami mažus darbelius kam pasitaikė (nuo WP instaliavimo iki custom sandėlių softo).

Visus juos vienija suvokimas, kad kodo rašymas mokantis yra daug svarbiau nei bet kokia kaupiama ar sukaupta informacija. Kitaip tariant jie suvokė on demand learning prasmę ir svarbą.

Taigi:

  1. Apsisprendi kuo nori būti ir kokias technologijas naudoti
  2. Rašai kuo daugiau kodo
  3. Rodai savo kodą ir rezultatus pasauliui

Kartoji antrą ir trečią, kol apsipranti, tada greitai pakartoji pirmą ir vėl 2-3. Tai čia iš esmės visa programuotojo karjera tokia būna.