Dažniausia sulaukiu to paties emailo. “Labas, norėčiau programuoti, bet nežinau ar galėčiau”. Abejonių priežastys dažnai panašios: ar "reikia matematikos", "man jau kažkeliasdešimt", "ar įmanoma išmokti", "aš prieš 10 metų kažką mokėjau, bet nežinau ar dabar pavyktų"...

Man visi šitie emailai atrodo klausiantys leidimo. Panašiai kaip mamos klausdavom ar galim su dviračiu važiuot pas draugą į kitą miesto pusę.

Visiems turiu vieną atsakymą. Taip, leidžiu jums mokytis programuoti, tada būti programuotoju. Visi leidžia, svarbiausia, kad leistum pats sau.

Taip taip, žinau, kad tau neužtenka tiesaus pasakymo. Paieškokim argumentų.

# Sušiktas elitizmas

Programerių bendruomenėje mane labiausia užknisa elitizmas. Kelis metus pabuvę programuotojais, kai kurie veikėjai pradeda jaustis kietesniais už kitus ir aiškinti, kad ne kiekvienas gali būti programuotoju.

Anksčiau galvodavau, kad tikriausia jie labai rimti specialistai, daug moka, žino kažkokias paslaptis, kurių nežino niekas kitas. Dabar jau pradedu matyti, kad tie veikėjai yra delfio komentatorių atmaina. Tiesiog jaučiasi nesaugūs savo kailyje ir dažnai net nėra kažkuo išskirtiniai programuotojai, o grynos vidutinybės.

Wannabe programuotojai neturi galimybės įvertinti tų žmonių patikimumo, todėl visokie jų pasisakymai gali gąsdinti. Mane išmušdavo iš vėžių kai pradėdavo kalbėti kaip kiekvienas turi būti vos ne matematikos olimpiadų laimėtojas, kad galėtų tapti “tikru” programuotoju.

Apie “tikras” programavimo kalbas gal net nepradėsiu.

# Tu neprivalai būti super ninja rockstart master of the galaxy coder

Būti matematikos stebukladariu tikrai padėtų tavo programavimo karjerai, bet ir be šito ji gali susiklostyti gerai.

Kad ir ko bebūtumėt prisiklausę, nebūtina tapti top 5%, kad taptumėt sėkmingais. Bent jau šitam etape, kol dar neišaugo apetitas siekti to top 5% 😄

Bet kam tikėti manim, jei yra proper legit šaltinių. Nesenai Domas Mituzas (dirba FB) rašė apie karjerą programavime (ištraukta iš konteksto):

Žinoma, galima į visą tai žiūrėt ir kiek labiau atsipalaidavus – pilna darbo ir ne pačiuose sudėtingiausiuose projektuose, mygtukus suprogramuot irgi kažkam reikia, ir žmonės gali susikurt patogias karjeras nelipdami į aukščiausius kalnus – sėdint tokiose pozicijose algos vis tiek yra šimtais tūkstančių dolerių per metus. Kaip minėjau, industrija didelė, problemų daug, žmonių trūksta.

Pastebėjau, kad panašų požiūrį laiko daug programerių. Jie tiesiog žino, kad pasiekti levelį reikia daug laiko, pastangų ir talento. Mes visi esam skirtingose savo kelionės vietose ir tikriausia dar ne laikas lygintis su tais, kurie sėdi kalno viršūnėj.

# Kas mums turi duoti leidimą?

Gal čia kaltas mūsų auklėjimas. Atrodo, kad kažkas turi mums leisti veikti dalykus. Fak it. Tau nereikia tų tradicinių leidimų. Universiteto diplomas, 5 metų patirtis (kai darbiniesi junioru), “elito” ar peers’ų pripažinimas, ar dar belenkokios nesamonės.

Vienintelis leidimas būti programuotoju yra tavo sugebėjimai! Dar didelis noras, darbas, pastangos ir kantrybė. Viskas. Šito leidomo tau niekas neduos, gali jį duoti tik pats sau.

Kuo daugiau laiko praleisi praktikuodamas programavimą, tuo greičiau gausi tą leidimą. Kuo daugiau mokėsi, tuo sudėtingesni ir įdomesni dalykai tavęs laukia. Simples.

# Dar šiek tiek apie savamokslius

Jop, mes esam šiek tiek kita rūšis. Nepraleidę daug laiko gilindamiesi į kompiuterių mokslą mes nežinom daug dalykų. Mūsų visas žinojimas yra grynai praktinis.

Aš asmeniškai net nesuvokiu kiek daug nežinau. Bet tai man netrukdo būti naudingam ir rašyti softą kuriuo naudojasi krūvos žmonių. Mano žinios įgytos dirbant kitus darbus labai praverčia būnant programuotoju. Žinau, kad ir tavosios pravers, tereikia atrasti savo stipriąsias vietas.

Kai atsiras poreikis, galima išmokti ir matematikos, ir algoritmų, ir dar kaži ko. Galbūt “tikriems” programeriams nuo šitų žodžių šiaušiasi plaukai, bet tiesa ta, kad reikia ir “mygtukų programuotojų”.

O tie mygtukų programuotojai vieną dieną taps “tikrais” programeriais ir galės daryti rimtesnius darbus. Svarbiausia visą laiką tobulėti ir mokytis.

# Duodu tau leidimą būti programuotoju

Mano galva, leidimo ieškojimas yra didžiausia priežastis dėl ko tu dar nesimokai arba dar nesi programuotoju. Pats tikriausias į save nutaikytas sabotažas.

Dėl to aš tau leidžiu būti programuotoju. Tiesiog eik ir programuok. Kuo daugiau išmoksi, tuo ryškesnis bus tavo leidimas, kol galiausia nebereiks nieko atsiklausti.

Tiesiog pasitikėk procesu. Skirk kelias valandas kasdien, kol netyčia suvoksi, kad jau esi programeris.

Ir galiausia, nesakau, kad turi būti vidutinybe. Visada mokykis ir tobulėk, kol iš mygtuko programuotojo patapsi inžinierium kur nors Tech’o Big 5!